Sesja UNESCO w Krakowie

Polska po raz pierwszy jest gospodarzem 41. sesji UNESCO. – Spodziewamy się około dwóch tysięcy uczestników. To największe międzynarodowe wydarzenie, jakie organizuje rząd polski w tym roku – zapowiada minister kultury prof. Piotr Gliński.

Od 2 do 12 lipca w Krakowie przedstawiciele 21 państw członkowskich Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO będą decydować o ochronie dóbr kultury i przyrody na całym świecie i ich wpisie na listę. Dyskutowane będą 34 nominacje nowych miejsc. Na liście kandydatów są m.in. weneckie fortyfikacje z XV-XVII w. (Chorwacja, Czarnogóra, Włochy), Kujataa – subarktyczny krajobraz rolniczy w Grenlandii, japońska święta wyspa Okimoshima, kopalnia ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach. W roli obserwatorów obecne będą również delegacje rządowe z 170 państw – stron Konwencji. Sesję prowadzi prof. Jacek Purchla, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Jednym z wydarzeń równoległych jest Forum Zarządców Miejsc Światowego Dziedzictwa, organizowane po raz pierwszy z inicjatywy Polski i UNESCO. Zostali na nie zaproszeni również gospodarze Kościoła Pokoju w Świdnicy, który jest jednym z zaledwie 14 polskich zabytków na tej prestiżowej liście. Organizatorem sesji jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynatorem Narodowy Instytut Dziedzictwa. Szczegółowe informacje: www.41whckrakow2017.pl. Obrady będą transmitowane na żywo online na http://whc.unesco.org/en 

Book your tickets

Translate »