Spotkanie przy Dębie Chrzcielnym

Ks. bp Markus Dröge wygłosi jubileuszowe kazanie podczas nabożeństwa w Kościele Pokoju w Jaworze, w niedzielę 3 września o g. 16.

Ewangelicki Kościół Berlina, Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc (EKBO), od 20 lat ma partnerstwo z diecezją wrocławską KEA i z tej okazji odbędzie się uroczyste nabożeństwo. Po nabożeństwie uczestnicy pojadą do lasu w pobliżu Kondratowa, gdzie stoi kamienny pomnik z niemieckim napisem:

„Z dochodów uzyskanych z resztek Dębu Chrzcielnego, który tu stał i który w 1847 roku został zniszczony przez pożar, został wzniesiony przez władze szpitala w Złotoryi, gminę i wdowę Beer z Kondratowa w 1850 r.”

Kamień przypomina wielowiekowe drzewo,  przy którym luteranie potajemnie brali udział w leśnych nabożeństwach, chrzcili dzieci i udzielali sakramentów. Podczas kontrreformacji Habsburgowie poddali rekatolicyzacji podległe im śląskie księstwa, skonfiskowali 650 protestanckich świątyń i zabronili protestantom wyznawania ich wiary. Mimo to luteranie nadal się spotykali, w domach, w odludnych miejscach.

– Potrzeba wyznawania wiary była silniejsza niż ryzyko, jakie ze sobą wówczas niosła. Ludzie spotykali się mimo zagrożenia i mimo niedogodności, jaką było dotarcie w trudno dostępne leśne ostępy. Chciałbym przypomnieć to symboliczne miejsce i to, jak ważna jest wspólnota. Jubileusz 500-lecia reformacji jest ku temu dobrą okazją – mówi ks. bp Waldemar Pytel, który poświęci pomnik. Piaskowcowy obelisk z trójkątnym naczółkiem z wieńcem i liśćmi palmowymi został odnowiony w pracowni Piotra Wanata.

Book your tickets

Translate »

Uprzejmie informujemy, że dnia 1.10.2017. – niedziela, Kościół Pokoju w Świdnicy będzie nieczynny dla zwiedzających że względu na organizację koncertu Zespołu Śląsk w ramach jubileuszu 500lat reformacji.
Za utrudnienia przepraszamy.


We kindly inform you that on Sunday the 1st of September 2017 the Church of Peace in Świdnica will be closed to visitors due to the jubilee concert of Zespół „Śląsk” (traditional polish folklore band from Silesia), as part of the 500th year celebration of the Reformation. We apologize for any inconvenience caused and invite all visitors to come to see the church in the days after the jubilee concert.