Bach na skrzypce i gramofony

Kościół Pokoju będzie główną sceną festiwalową Festiwalu Bachowskiego, który rozpoczyna się już 27 lipca. To największy letni festiwal muzyczny na Dolnym Śląsku, który od 19 lat zaprasza do Świdnicy muzyczne gwiazdy.

W tym roku wypełnią go 24 koncerty oraz liczne projekty społeczne. Na otwarcie w naszym kościele zabrzmi muzyka francuska w wykonaniu zespołu Les Ambassadeurs. Pod dyrekcją swojego szefa, Alexisa Kossenko, muzycy przedstawią „Leçons de ténèbres” M-A. Charpentiera, poruszające opracowanie biblijnych „Lamentacji” Jeremiasza. Następnego dnia Robert Bachara zagra „Sonaty misteryjne” H.I. F. Bibera, niezwykły cykl, który wymaga piętnastokrotnego przestrajania skrzypiec (skrzypek, by uprosić sobie to wyzwanie, będzie grał na pięciu instrumentach). Niemiecki zespół Lautten Compagney przygotował program poświęcony angielskiej muzyce tanecznej z XVII wieku; koncert ten będzie transmitowany w Programie II Polskiego Radia. Na dworcu kolejowym w Świdnicy Jorge Jiménez wraz z DJ’em Slime’m zagrają swoje opracowanie „Wariacji Goldbergowskich” Bacha na skrzypce i gramofony. London Haydn Quartet wraz z grającym na klarnecie Erikiem Hoeprichem zaprezentują utwory całej trójki klasyków wiedeńskich, a śpiewaczy zespół The Gesualdo Six – angielskie motety. Na finał, w sobotę 4 sierpnia w Kościele Pokoju usłyszymy monumentalne oratorium „Juda Machabeusz” Händla, w wykonaniu Capelli Cracoviensis pod batutą Jana Tomasza Adamusa, dyrektora artystycznego festiwalu.

W tym roku wstęp na wszystkie koncerty w Kościele Pokoju jest wolny.

Szczegóły: www.bach.pl.