• Wszystkie
  • POIŚ informacje
Bliki i blaski

XVIII-wieczny żyrandol po konserwacji ponownie zawisł w Kościele Pokoju. Efekt jest olśniewający. – Wygląda jak jedna wielka rozświetlona choinka, pełna blików i blasków – opowiada Sławomir Oleszczuk, konserwator i artysta szkła, który pracował nad nim ponad pół roku.

Wysoko, coraz wyżej

Prace na środkowym poziomie Hali Polnej są już niemal zakończone, natomiast przez najbliższych pięć miesięcy specjaliści będą zajmować się jej górnym poziomem.

Herkules w stroju kuśnierza

Deskowe, polichromowane obudowy belek konstrukcji dziewięciu stropów i mieczy nad środkową częścią pierwszego piętra Hali Polnej są już po wszystkich uzupełnieniach barwnych i warstw złota.

Muszle i gwiazdki prosto z formy

Trwają prace konserwatorskie nad XVIII-wiecznym żyrandolem z Hali Chrztów. – Dorobiliśmy pierwsze zawieszki, tzw. prasówki, które były zawieszone na szklanych prętach.

Kościół w 3D

Zakończyła się komputerowa inwentaryzacja wnętrza świątyni, która jest częścią „Wirtualnego Projektu Kościoła Pokoju w Świdnicy”.

U rękawiczników i kuśnierzy

Na pierwszym piętrze w Hali Polnej udało się już odnowić dziewięć stropów mad częścią środkową, z dekoracjami w formie floratury.

Wokół ołtarza

Zakończyły się już wielotygodniowe prace przy posadzkach w Kościele Pokoju, w otoczeniu ołtarza i ambony. Kamienne płyty z opuszczonych grobów, których użyto w połowie XIX wieku do wyłożenia podłogi, w dużej mierze wymagały osuszenia, oczyszczenia oraz nałożeniu substancji, które zapobiegają wnikaniu wody.

Minister w Kościele Pokoju

Wiceminister Witold Słowik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju odwiedził 23 maja Kościół Pokoju. Towarzyszyli mu przedstawiciele Komisji Europejskiej, członkowie Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Anioł jak malowanie

Kościół Pokoju ma wiele ukrytych skarbów, które wciąż wydobywamy spod warstw wielowiekowego brudu i spod wtórnych przemalowań.

Na pewnym gruncie

W maju zakończą się prace przy posadzkach w Kościele Pokoju, za ołtarzem i wokół ambony.