Cmentarz pod opieką

XVII-wieczny cmentarz przy Kościele Pokoju jest jednym z zaledwie kilku zabytkowych cmentarzy w Polsce, które w ostatnich latach wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prace konserwatorskie ze środków MKiDN trwają tu od 2009 r. i obejmują najcenniejsze obiekty – w tym roku są to dwa nagrobki oraz płyta. Ministerstwo sfinansowało także prace na warszawskich Starych Powązkach, cmentarzu wojennym w Łużnem, Starym Cmentarzu w Łodzi, na XVIII-wiecznym mizarze w Kruszynianach i na Staromiejskim Cmentarzu Ewangelickim we Wschowie. Nasza nekropolia, która służyła śląskim ewangelikom od początku istnienia kościoła, jest rewitalizowana także dzięki projektowi norweskiemu: w latach 2014-2016 zostanie odnowiony cmentarny mur z 49. pomnikami i 12 pomników wolnostojących.