Wachlarze między ławkami

– W Kościele Pokoju są dwa zasadnicze pokolenia ław: te w centralnej części, pochodzące z 1902 roku, używane na co dzień oraz te w bocznych częściach, z XVII i XVIII wieku, zapomniane od dawna, najprawdopodobniej od wojny światowej, kiedy parafia znacznie skurczyła się – opowiada Tomasz Owsiany, który obecnie odnawia

110 lat organów

Opus magnum organmistrza Schlaga, czyli symfoniczne organy Kościoła Pokoju w tym roku obchodzi 110. urodziny. To wyjątkowe brzmienie mieliśmy okazję usłyszeć w czasie zakończonego właśnie cyklu „Symfoniczne Organy Kościoła Pokoju”.

Kościół bliżej ludzi

Nabożeństwem prowadzonym przez ks. Pawła Melera w Kościele Pokoju obchodziliśmy Pamiątkę Reformacji. 31 października 1517 roku Marcin Luter ogłosił w Wittenberdze słynne 95 tez, które zapoczątkowały odnowę Kościoła – luteranie w ostatni dzień października, podczas jednego z najważniejszych nabożeństw przypominają to wydarzenie, czytają pisma reformacyjne, nawiązują do przesłania reformatora.

Pokochać krzywy kościół

– W zamierzeniu Habsburgów Kościół Pokoju miał być prowizoryczną budowlą, a do dziś zadziwia mocną wytrzymałą konstrukcją. To zasługa udanego projektu Albrechta von Saebischa i sztuki ciesielskiej na najwyższym poziomie.

Zamienić niepokój w pokój

– To spotkanie jest modlitewnym połączeniem się z ludźmi na całym świecie, którzy żyją na terenach objętych wojnami, w nienawiści i poczuciu zagrożenia. W Polsce żyjemy bezpiecznie, ale warto przypominać o tych miejscach zapalnych – mówi ks. Paweł Meler, który poprowadzi „Modlitwę o pokój na świecie” w Kościele Pokoju w