Witamy w Kościele Pokoju w Świdnicy – historia toczy się u nas nieprzerwanie od 1657 roku

Sacrum i profanum tworzą tu harmonijną całość: dbamy nie tylko o sferę duchową, ale także o zmysły. Jeśli chcesz poznać największą drewnianą protestancką świątynię wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, posłuchać muzyki w barokowym wnętrzu, przenocować w 300-letnich murach i smacznie zjeść – serdecznie zapraszamy. Gościli u nas szefowie państw i koronowane głowy, czekamy także na Ciebie.

 

AKTUALNOŚCI

W obiekcie i w obiektywie

Bożena Pytel została laureatką I Świdnickiego Forum Kobiet, w kategorii Kultura i Sztuka. Uhonorowano ją za skuteczne promowanie jednego z najcenniejszych obiektów Dolnego Śląska – Kościoła Pokoju. – Zależy mi na aktywizowaniu tego miejsca, na tym, by było nieustającą inspiracją dla artystów, naukowców, turystów, dla świdniczan – opowiada laureatka.

Małe organy: zagadka za zagadką

Niektóre elementy małych organów w Kościele Pokoju mogą być starsze niż sama świątynia – uważa jej kantor, Maciej Bator. Jego hipoteza burzy funkcjonujące dotąd przekonanie, że to jednorodny XVII-wieczny instrument. W kościele zainstalowano go w 1695 roku, ale zdaniem kantora niektóre części są nawet o pół wieku starsze.

Cmentarz pod opieką

XVII-wieczny cmentarz przy Kościele Pokoju jest jednym z zaledwie kilku zabytkowych cmentarzy w Polsce, które w ostatnich latach wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ

b