Staramy się działać na wszystkie zmysły.
Pobyt w Kościele Pokoju nie tylko syci wzrok, to także uczta dla melomanów.
– O tym, jak sprawdza się wyjątkowa akustyka drewnianej świątyni, najlepiej można się przekonać w lipcu podczas Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego, który powstał w 2000 r. z okazji 250-lecia śmierci Johanna Sebastiana Bacha. Dlaczego w Świdnicy? Kantorem naszej świątyni był Christian Gottlob Wecker, uczeń Bacha. Kościół Pokoju jest najważniejszym miejscem festiwalu rozgrywanego w kilku świątyniach Świdnicy i okolic. Jego barokowe wnętrze doskonale współgra z dziełami mistrza z Lipska, a dopełnieniem zmysłowej atmosfery festiwalu jest często towarzyszący mu piknik.
Szczególnie polecamy nabożeństwo kantatowe, podczas którego motyw śpiewanej kantaty jest także tematem kazania.
Pomysłodawca festiwalu, Jan Tomasz Adamus napisał:
„Świdnica jest obecnie jednym z najistotniejszych punktów na współczesnej, bachowskiej mapie Europy. Wnętrze świdnickiego Kościoła Pokoju pozwala zbliżyć się do twórczości Bacha w sposób szczególny. Krótki czas pogłosu powoduje, że zawiłości bachowskich partytur mają szansę być słyszalne w sposób wyjątkowo klarowny, praktycznie nieosiągalny w dużych kościołach murowanych. (…) Festiwal Bachowski w Świdnicy to jeden z najlepszych adresów kulturalnych w Europie. Bach jest tylko pretekstem. Chodzi o wrażliwość i imponderabilia. Chodzi o zapachy, barwy, dźwięki, smaki i emocje.”
Więcej: www.bach.pl
Nie trzeba czekać do lipca, żeby poznać akustyczne walory Kościoła Pokoju.
Istnieje możliwość zamówienia koncertu w wykonaniu naszego organisty Macieja Batora,
a nawet możliwość zagrania własnego koncertu, np. muzyki chóralnej lub kameralnej.
Szczegóły: kosciol@kosciolpokoju.pl
Kościół posiada małe organy, z których najczęściej korzystamy oraz duże, które właśnie przeszły gruntowną renowację. To instrument z XVII w., o 62. głosach, z bogatym barokowym prospektem i ruchomymi figurkami muzykujących aniołków. Posiadamy jedno z największych archiwów luterańskich w Polsce, które liczy osiem tysięcy woluminów, m.in. Biblie oprawne w drewno i skórę, starodruki, księgi chrztów, ślubów i zgonów oraz bogaty zbiór muzykaliów. W przyszłości będą one dostępne w Dolnośląskim Instytucie Ewangelickim, który właśnie tworzymy w naszej plebanii.