Witamy w Kościele Pokoju w Świdnicy – sacrum i profanum tworzą tutaj harmonijną całość.

Ewangelickie nabożeństwa odbywają się w kościele nieprzerwanie od 1657 roku. Dbamy nie tylko o sferę duchową, ale także o zmysły. Jeśli chcesz poznać największą drewnianą protestancką świątynię wpisaną na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, posłuchać muzyki organowej w barokowym wnętrzu, obejrzeć wystawę „Skarby Kościoła Pokoju”, przenocować w zabytkowych apartamentach i spróbować regionalnych przysmaków – serdecznie zapraszamy. Plac Pokoju to 300-letnie budynki i wiekowe drzewa, jedyna w Polsce tak bogata luterańska enklawa. Gościła tu szwedzka para królewska Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia, modlili się kanclerz Helmut Kohl i premier Tadeusz Mazowiecki, odwiedziły nas kanclerz Angela Merkel i premier Ewa Kopacz, a Dalajlama XIV wraz z przedstawicielami kościołów chrześcijańskich, judaizmu i islamu podpisali Apel o Pokój. Czekamy także na Ciebie!
1au
2au
plac

Posłuchaj

AKTUALNOŚCI

Zapraszamy do kolędowania!

Kościół Pokoju znów wypełni się muzyką: zabrzmią kolędy i pastorałki, a także najpiękniejsze utwory z różnych stron świata w opracowaniach operowych, operetkowych oraz jazzowych. W świąteczny nastrój wprowadzi nas Wrocławski Chór Seniora, który zaprasza do wspólnego kolędowania.

Zdarzyło się w listopadzie…

12 listopada 1989 to data, która otworzyła nowy etap w stosunkach polsko-niemieckich. Zanim kanclerz Niemiec Helmut Kohl i premier Tadeusz Mazowiecki wzięli tego dnia udział w Mszy Pojednania w Krzyżowej, zatrzymali się w Kościele Pokoju na modlitwie o pokój i pojednanie. To spotkanie było prologiem do słynnej mszy w dawnym majątku Helmuta Jamesa von Moltke, członka opozycji antyhitlerowskiej. Obaj szefowie rządów przekazali sobie wówczas znak pokoju.

Biskup Pytel honorowym obywatelem

– Gmina Świdnica jest przykładem, jak można wspólnie żyć i jak w różnorodności budować społeczne dobro. I za to dziękuję. Dziękuję za przyznanie tego zaszczytnego tytułu.

Zdarzyło się w październiku…

3 października 1708 roku na plac Pokoju przywieziono z Wrocławia trzy dzwony, które dzień później zawieszono na wolnostojącej dzwonnicy wzniesionej w tym samym roku dzięki konwencji z Altranstädt.

Konno z rynku do kościoła

– Jestem wysłannikiem pokoju, przynoszę dobre wieści dla Świdnicy – oświadczył posłaniec w fantazyjnym kapeluszu, który w sobotę (21.10.2123) wjechał na świdnicki rynek na koniu (drewnianym), z zapieczętowanym pismem.

Nagroda Anny Wazówny dla Martina Junge i Piotra Oszczanowskiego

– 23 października 1523 roku, kiedy Johann Hess wygłosił pierwsze ewangelickie kazanie w kościele Marii Magdaleny, stał się datą, która zmieniła oblicze miasta – mówił prof. Piotr Oszczanowski w sobotę (21.10.2023) we wrocławskim ratuszu, odbierając Nagrodę im. Królewny Anny Wazówny.

Biskup Pytel w NFM: muzyka przenosi nas bliżej Boga

– My, luteranie bez muzyki nie potrafimy żyć – opowiadał ks. bp Waldemar Pytel w piątkowy wieczór (21.10.23) w Narodowym Forum Muzyki. W cyklu „Spotkajmy się w NFM” osobistości życia publicznego i przedstawiciele różnych zawodów, m.in. lekarze, naukowcy, biznesmeni, politycy, duchowni, artyści dzielą się swoją pasją i miłością do muzyki.

500 lat reformacji we Wrocławiu

21 października 1523 roku w kościele św. Marii Magdaleny proboszcz ks. Jan Hess wygłosił pierwsze kazanie ewangelickie w stolicy Śląska.

Symfonia Pokoju w Kościele Pokoju

Kościół Pokoju i jego symfoniczne 60-głosowe organy Schlaga zainspirowały Mateusza Ryczka do skomponowania monumentalnej „Symfonii Pokoju”. Trzyczęściowy nowoczesny utwór o wyrafinowanym brzmieniu nawiązuje rozmachem do wielkiej symfoniki organowej. Zdaniem autora jest to rodzaj medytacji, życzenia i wołania o pokój na Ukrainie, utwór, który mocno wybrzmi w tak szczególnym miejscu, jak świdnicki kościół, który jest współorganizatorem wydarzenia.

Śladami słynnego przodka

„Bardzo dziękuję za gościnę. Kościół zaprojektowany przez mojego prapradziadka jest naprawdę imponujący”, napisał 27 września w parafialnej kronice Raik Säbisch. Niemiecki architekt, który przyjechał specjalnie do Świdnicy, aby zwiedzić nasz kościół, kontynuuje zawodową linię. Jego przodek Albrecht von Säbisch również był architektem i studiował m.in. w Lipsku, gdzie mieszka teraz jego potomek.

Zdarzyło się we wrześniu…

23 września 1652 to jedna z najważniejszych dat w historii naszej parafii. Tego dnia starosta księstwa świdnickiego Otto von Nostitz odczytał w ratuszu edykt Ferdynanda IV Habsburga o powołaniu nowej parafii ewangelickiej w Świdnicy, która obejmować miała całe księstwo świdnickie.

Pierwsza solowa płyta Zuzanny Bator

– Organy Kościoła Pokoju wyróżniają się spośród innych instrumentów w regionie. Dzięki dużej ilości głosów organowych naśladujących instrumenty orkiestrowe, a także większemu zakresowi klawiatur można na nich z satysfakcją grać nawet skomplikowane transkrypcje – mówi Zuzanna Bator, organistka, współzałożycielka Fundacji Dobrej Muzyki.

Zapraszamy na konsultacje społeczne

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świdnicy zaprasza na konsultacje społeczne projektu “Ochrona światowego dziedzictwa kulturowego oraz podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu Dolnego Śląska poprzez konserwację i udostępnienie unikalnego, drewnianego zabytku UNESCO – Kościoła Pokoju w Świdnicy” składanego w ramach naboru wniosków w ramach VII Priorytetu Kultura, Działania 7.1 Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.

Ze Schlagiem w innym wymiarze

Wraz z latem odchodzą wspomnienia wakacyjnego Festiwalu Bachowskiego, ale muzyka wciąż pozostaje z nami. VIII Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga to okazja, żeby ponownie usłyszeć nasze organy i przypomnieć postać patrona tego wydarzenia.

Zdarzyło się w sierpniu…

14 sierpnia 1656 roku na placu Pokoju ponownie wymierzono i wytyczono miejsce pod budowę Kościoła Pokoju oraz wykopano rów „głęboki na 1 ½ łokcia i szeroki na 1 ½ łokcia” pod kamień węgielny.

Polecamy

bz
3au

Zobacz również

Muzyka w Kościele Pokoju
2a