W obiekcie i w obiektywie

Bożena Pytel została laureatką I Świdnickiego Forum Kobiet, w kategorii Kultura i Sztuka. Uhonorowano ją za skuteczne promowanie jednego z najcenniejszych obiektów Dolnego Śląska – Kościoła Pokoju. – Zależy mi na aktywizowaniu tego miejsca, na tym, by było nieustającą inspiracją dla artystów, naukowców, turystów, dla świdniczan – opowiada laureatka.

Od lat organizuje Artystyczne Lato na placu Pokoju, czyli warsztaty malarskie, rzeźby, teatralne, literackie. Wymyśliła spektakl teatralny „Mądry tak nie podróżuje…” zagrany przez aktorów Teatru Starego z Krakowa oraz wędrujący „Dolnośląski Szlak UNESCO”, pokazany w kilku miastach Polski. Wydała wiele publikacji o Kościele Pokoju; ma na koncie organizację licznych konferencji historycznych. Dzięki jej staraniom świątynia „zagrała” w filmie „Tajemnica pastora”. Sukcesem okazał się międzypokoleniowy projekt „Dla siebie, dla innych”, który zintegrował świdnickich seniorów i licealistów oraz projekt kulturalno-edukacyjny „Nawet nie wiem, że się uczę” dla młodzieży z Torunia, Zamościa i Wieliczki. – Mam szczęście żyć w miejscu, które stale mobilizuje mnie do działania i uwrażliwia na piękno – mówi nagrodzona. Zatrzymuje to piękno w obiektywie: fotografowanie jest jej pasją, która poskutkowała kilkoma wystawami i wydawnictwami.

Obecnie jest zaangażowana w największy projekt renowacyjny „Luterańska enklawa”. Nagroda przyznana 27 listopada w świdnickim teatrze nie jest pierwszym uznaniem dla Bożeny Pytel: kilka lat temu została laureatką nagrody „Orły Powiatu Świdnickiego” oraz nagrody kulturalnej Prezydenta Miasta.

Print your tickets