Kościół na top liście

Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze to jedne z 15. najpiękniejszych świątyń w Polsce – taki werdykt wydał portal culture.pl. prowadzony przez rządowy Instytut Adama Mickiewicza. Oba dolnośląskie kościoły znalazły się w zacnym towarzystwie, m.in. obok katedry na Wawelu, kościołów mariackich w Krakowie i Gdańsku, katedr w Peplplinie i Gnieźnie, opactwa w Krzeszowie, bazyliki w Wambierzycach czy łemkowskiej cerkwi w Kwiatoniu.

Agnieszka Warnke, autorka tego rankingu, tak uzasadnia swój wybór:

„Miały być usytuowane z dala od murów miasta, zbudowane z nietrwałych materiałów (drewna, gliny, słomy) i nie mogły przypominać tradycyjnych kościołów. Pod takimi warunkami Ferdynand III Habsburg pozwolił śląskim luteranom na budowę kościołów ewangelickich – jako dowód tolerancji religijnej, symbol zakończenia wojny trzydziestoletniej.

Dwa z trzech (poza Głogowem) stoją niewzruszenie od ponad 350 lat. W 2001 r. zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kościoły Pokoju w Jaworze (1654-55) i oddalonej 30 km Świdnicy (1656-57) są największymi w Europie obiektami sakralnymi o konstrukcji szkieletowo-ryglowej. Wzniesione według projektu wrocławskiego architekta Albrechta von Säbischa z zewnątrz wyglądają skromnie, a barokowe wnętrza przypominają teatr ze względu na wielopiętrowe empory. Jaworską świątynię zdobi 180 malowideł (sceny ze Starego i Nowego Testamentu), świdnicką – wizje apokaliptyczne i panorama okolicznych miasteczek.”

Print your tickets