O cmentarzach we Wschowie

Cmentarz wokół Kościoła Pokoju w Świdnicy to jedna z nekropolii, o których będzie mowa na Polsko-Niemieckim Forum Konserwatorskim dotyczącym zabytkowych cmentarzy. Spotkanie 28-29 kwietnia we Wschowie będzie okazją do wymiany doświadczeń między polskimi i niemieckimi gospodarzami tych obiektów, którzy opowiedzą o ich konserwacji i znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego.

forum_plakat_PL ok– Nasz cmentarz służył parafianom przez 250 lat, od początku istnienia kościoła aż po schyłek XIX wieku. Przez lata zaniedbany, przechodzi właśnie rewitalizację w ramach projektu norweskiego – mówi Bożena Pytel z Kościoła Pokoju.

Inne przykłady prezentowane na forum to cmentarz w Halle, św. Mikołaja w Görlitz, cmentarz otaczający dawny kościół Łaski w Jeleniej Górze oraz dwa lapidaria w Kożuchowie i w Lesznie, które goście obejrzą po wykładach.
Muzeum Ziemi Wschowskiej, które przygotowało forum, opracowuje trasę turystyczną „Zabytkowe cmentarze”. Na początku znajdą się na niej dawne cmentarze w Kożuchowie, Bytomiu Odrzańskim, Szlichtyngowej, Wschowie, Lesznie i Śmiglu. Potem być może stanie się szlakiem ogólnopolskim lub europejskim.

Organizatorami forum jest muzeum oraz Referat Kultury BKM Rządu Republiki Federalnej Niemiec, w partnerstwie z Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej.

Print your tickets