Organy znowu mają głos

Chcemy, aby muzyka wykonywana na tym instrumencie zawsze oddawała Tobie chwałę. Pobłogosław tym, którzy będą na nim grali. A nam, słuchaczom, niechaj te dźwięki niosą ukojenie i budzą w nas radość – ks. biskup Waldemar Pytel podczas nabożeństwa w niedzielę 31 lipca poświęcił duże organy w Kościele Pokoju. – Tak oto znów może w naszej świątyni rozbrzmiewać 3909 piszczałek, z których najmniejsza ma 11 cm, a największa 9,87 m.

Unikalny instrument o 62. głosach, zbudowany w latach 1666-1669 przez Gottfrieda Klose z Brzegu, był kilkakrotnie zmieniany. Obecny, z 1909 roku, jest już piątym, autorstwa świdnickiej firmy Schlag und Söhne, która przed stu laty wprowadziła zasilanie elektryczne.

Z powodu złego stanu technicznego milczał przez ostatnie dwie dekady i teraz, po gruntownym remoncie w niemieckiej firmie Scheffler (w ramach EOG i Funduszy Norweskich) znowu rozbrzmiewa w świątyni, „oprawiony” w odrestaurowany barokowy prospekt.

 

Organów, którymi dzień wcześniej zachwycał się sam Cameron Carpenter, warto posłuchać zwłaszcza teraz, podczas Festiwalu Bachowskiego: po nabożeństwach muzycznych7 i 14 sierpnia o g. 10 parafia ewangelicko-augsburska zaprasza na krótkie recitale organowe.

Print your tickets