Na Szlaku Epitafiów

Odtworzone alejki, oświetlenie, monitoring i dwa odrestaurowane nagrobki – na cmentarzu przy Kościele Pokoju niebawem rozpoczną się kolejne prace. Dotacja na projekt „Zachowanie unikatowego dziedzictwa kulturowego UNESCO poprzez utworzenie szlaku epitafiów w Kościele Pokoju w Świdnicy i rewitalizację przykościelnego cmentarza” to ponad 2 mln zł przyznane przez Aglomerację Wałbrzyską (z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego).

Pozwolą one na kontynuację renowacji nekropolii, która już jest prowadzona z funduszy norweskich. – Wniosek o dotację dostał bardzo wysoką punktację – podkreślał na konferencji prasowej 3 października 2016 r. Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha i lider AW.

– Oświetlenie i monitoring cmentarza pozwolą na zabezpieczenie przed wandalami, którzy wciąż go dewastują. Uporządkowanie całości, wraz z wytyczeniem alejek sprawi też, że ta przestrzeń stanie się bardziej czytelna i dostępna dla zwiedzających, także wieczorem – mówi Bożena Pytel, koordynatorka projektu.

 

Obejmuje on również stworzenie Szlaku Epitafiów w samej świątyni.10 wybranych epitafiów zostanie odnowionych i, razem z innymi pięcioma wcześniej odrestaurowanymi epitafiami, połączonych we wspólny szlak obrazujący historię od XVII do XX w. Znajdą się na nim m.in. dewiza heraldyczna pastora Sigismunda Ebersbacha z XVll w., epitafium Marii Elisabeth Raupbach (1686-1705), godło cechu szewców z 1697 r., tablica jubileuszowa z okazji 400-lecia urodzin M. Lutra z 1883 r.

Dzięki projektowi na placu Pokoju pojawi się również infokiosk oraz nowy sprzęt ekspozycyjny: na murze, na cmentarzu i w kościele stanie 26 gablot (ekologiczne, oświetlane panelami fotowoltaicznymi). Nową przestrzenią wystawienniczą będzie też drewniana altana na cmentarzu, która zostanie poddana renowacji.

Print your tickets