Kościół na dawnych pocztówkach

W sierpniu ukaże się bogato ilustrowany album „Kościół Pokoju w Świdnicy na dawnych pocztówkach”. Świdniczanie, dziennikarz Andrzej Dobkiewicz i historyk Sobiesław Nowotny zebrali 120 kart pocztowych z lat 1898-1945 oraz grafiki, ryciny, miedzioryty i staloryty.

Pochodzą z prywatnych kolekcji, muzeów, instytucji kultury i z archiwum parafii ewangelicko-augsburskiej w Świdnicy. Wszystkie łączy temat: Kościół Pokoju wraz z otoczeniem. – Niektóre z tych wizerunków to rarytasy, które nigdy dotąd nie były publikowane. Na przykład zdjęcia z archiwum malarza Langnera, który przed stu laty zajmował się konserwacją kościoła i sfotografował wówczas jego wnętrza – opowiada Andrzej Dobkiewicz.

– Niezwykle interesujący jest plan placu Pokoju z połowy XVIII wieku ze starannie narysowanymi wszystkimi obiektami. Niektóre z nich już nie istnieją, jak studnia, gdzie czerpano wodę i teatr, w którym grano pierwsze w Świdnicy spektakle.

Cała feeria pocztówek, łącznie z niezwykle popularnymi na przełomie XIX i XX wieku kartami typu „ Gruss aus…” pokazuje plac Pokoju w różnorodnych konwencjach i ujęciach. Szczególne wrażenie robi kilka skromnych czarno-białych kart, na których przekreślono pierwotnie wydrukowany napis Schweidnitz Friedenskirche. Obok widnieje czerwona pieczątka: Świdnica – Zabytkowy Kościół Ewang. 1652.

– To pocztówki z 1945 roku, kiedy w mieście pojawiły się nowe władze i ślady niemieckości były skrzętnie usuwane – opowiada autor. Książka wzbogacona o kalendarium kościoła ukaże się, w wersji polskiej i niemieckiej, nakładem wydawnictwa Errata Kubara Lamina.

Print your tickets