500 lat protestantyzmu w „Polityce”

Tygodnik „Polityka” wydał właśnie kolejny „Pomocnik Historyczny”, tym razem poświęcony jubileuszowi, który w tym roku świętują ewangelicy. „Marcin Luter i reformacja. 500 lat protestantyzmu” to niemal kompendium wiedzy.

Historycy, teolodzy, publicyści wnikliwie opisują reformację jako zjawisko nie tylko religijne, ale również polityczne i społeczne, które stało się zaczynem wielu zmian w Europie. Analizują to, jak do niej doszło i jakie przyniosła skutki, jak przyjęła się w Polsce i jak dzisiaj wygląda protestantyzm w naszym kraju. W tej znakomitej publikacji przywołane są również kościoły łaski i kościoły pokoju. O świdnickiej świątyni pisze Jolanta Szafrańska, ewangeliczka i historyk sztuki:

„Przepych, z jakim się tu spotykamy, daleki jest od wyobrażeń Lutra o miejscu wspólnej modlitwy, lecz jest on bliski ludziom, którzy w sytuacji represji i upokorzeń, w ten, sobie możliwy sposób pragnęli dowartościować wyznawane przez siebie idee, swoją wiarę, podkreślić swoją tożsamość”.