Minister w Kościele Pokoju

Wiceminister Witold Słowik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju odwiedził 23 maja Kościół Pokoju. Towarzyszyli mu przedstawiciele Komisji Europejskiej, członkowie Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

20-osobowy zespół składał się z osób, które zajmują się dystrybucją środków europejskich i nadzorują realizację projektów. Podczas pobytu w Świdnicy przyjrzeli się, jak są prowadzone prace w ramach projektu „Konserwacja i renowacja drewnianego obiektu zabytkowego UNESCO – Kościoła Pokoju w Świdnicy, w celu ochrony dziedzictwa kulturowego” finansowanego z Program Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Pobyt rozpoczął się od prezentacji multimedialnej w Centrum Promocji i Partnerstwa UNESCO: Ryszard Wójtowicz, który zajmuje się konserwacją kościoła, pokazał, na jakim etapie są prace i w jakim stanie jest obiekt, który wciąż wymaga pilnych prac ratunkowych.

Niektórzy z gości po raz pierwszy zobaczyli wnętrze świątyni i nie kryli swojego zachwytu nad tym miejscem. Konserwator zaprowadził ich także na niedostępne dla turystów empory, których fragmenty są właśnie poddawane konserwacji. Kantor Maciej Bator wraz z żoną Zuzanną zagrali improwizowany koncert na cztery ręce i dwa instrumenty: duże i małe organy „odpowiadały” sobie podkreślając znakomitą akustykę.

– To była dla nas bardzo ważna i intensywna wizyta. W ciągu zaledwie kilku godzin pokazaliśmy kościół wraz z jego otoczeniem, zwracając nacisk na to, co udało się już uratować dzięki wsparciu z ministerstwa. Nasi goście nie mieli żadnych zastrzeżeń wobec sposobu, w jaki ratujemy tę bezcenną spuściznę – mówi biskup Waldemar Pytel. – Wiceminister Witold Słowik był bardzo zainteresowany naszymi działaniami.

Przypomnijmy, że projekt rozpisany na trzy lata i niemal 20 mln złotych obejmuje renowację mniej eksponowanych części świątyni, na które dotąd trudno było o środki: Hali Polnej wraz z lożami, Hali Zmarłych i Hali Pamięci z tablicami komemoratywnymi oraz Hali Ołtarzowej.

Obecna na spotkaniu prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska podkreśliła dobrą współpracę między parafią ewangelicko-augsburską a miastem, które w tym roku przyznało 400 tys. zł wkładu do projektu.

– Bezcenne są takie bezpośrednie rozmowy z osobami, z którymi zazwyczaj wymieniamy się tylko mejlowo sprawozdaniami. Żaden mejl, opis, zdjęcie nie jest w stanie oddać w atmosfery miejsca. Mam nadzieję, że nasi goście oprócz informacji o projekcie zabrali z sobą do Warszawy także trochę zauroczenia Kościołem Pokoju – dodaje Bożena Pytel.

Print your tickets