• Symfonie jesienne

  Po raz kolejny zapraszamy do Kościoła Pokoju na jesienny cykl „Symfoniczne Organy Kościoła Pokoju” w trzy kolejne piątki: 4, 11 i 25 października.

 • O Ebsteinie w Jaworze

  – Wilhelm Ebstein przeszedł do historii medycyny, a opisana przez niego wada, która kiedyś była wyrokiem, dziś jest operowalna. Medycyna poczyniła kolosalny postęp, ale nie powinna tracić z pola widzenia tego, co jest nie mniej ważne od najnowocześniejszych technik: relacji opartej na współczuciu i zaufaniu.

 • 100 pomników na stulecie niepodległości

  Kościół Pokoju znalazł się w albumie „100 pomników historii”, wydanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Pomnik historii to najwyższy tytuł przyznawany polskim zabytkom nieruchomym o wyjątkowych wartościach artystycznych i architektonicznych.

 • Od kantaty do taranteli

  – Ten festiwal to czas lepszej rzeczywistości, wraz z muzyką przenosi nas do krainy marzeń. Warto pamiętać, że wszystko zaczęło się przed dwudziestu laty właśnie tutaj, w Kościele Pokoju – mówiła prezydent Beata Moskal-Słaniewska 11 sierpnia podczas zakończenia Festiwalu Bachowskiego.

 • Zawód: pozłotniczka

  – Łączenie nowego złota i srebra ze starym, liczącym kilkaset lat, to coś, czego nie da się nauczyć w szkole. To kwestia wielu lat doświadczenia – mówi Wiktoria Wójtowicz, konserwatorka, która wyspecjalizowała się w pozłotnictwie.

 • Dar od Edmunda Nawrockiego

  Kilkadziesiąt dokumentów z archiwum Edmunda Nawrockiego trafiło na początku sierpnia do zbiorów Kościoła Pokoju.

 • Skalpelem po grafikach

  „Wskrzeszenie Łazarza”, „Uzdrowienie paralityka”, „Wniebowstąpienie Jezusa”… – szereg biblijnych postaci przewija się na grafikach Mate Mink-Born, które służyły szkolnej i domowej edukacji dzieci.

 • Pomoc z aresztu

  Osadzeni z Aresztu Śledczego w Świdnicy od kilku tygodni porządkują cmentarz przy Kościele Pokoju, który jest notorycznie zaśmiecany. – To bardzo potrzebna pomoc. Wandale od lat traktują ten teren jak wysypisko, niszczą nagrobki, przerzucają nocą przez mur worki z odpadami, a ostatnio nawet kartony po meblach – mówi Bożena Pytel

 • Jedyny taki zbiór

  – Drewniane epitafia Kościoła Pokoju tworzą zbiór, jakiego nie spotkałem nigdzie na świecie. Kamienne spotyka się często, natomiast wykonane z drewna, tak liczne i interesujące to coś zupełnie wyjątkowego – uważa Ryszard Wójtowicz, konserwator prowadzący prace w Kościele Pokoju.

 • Festiwal jak narkotyk

  – Zabytek takiej rangi jak Kościół Pokoju oznacza nieuchronność festiwalu o określonym charakterze. Ten festiwal musiał się zdarzyć. Muzyka klasyczna w znakomitych wykonaniach, usytuowana w przepięknej architekturze i oprawie romantycznych krajobrazów dolnośląskich to mocno uzależniający narkotyk.