Reformacja na Śląsku – od Johanna Hessa po współczesność

Co wywołało wielkie wzburzenie wrocławian w 1524 roku? Dlaczego odprawiano potajemne nabożeństwa w lasach? Przeciwko czemu protestował Kościół Wyznający?

Odpowiedzi warto poszukać na nowej fascynującej wystawie w Kościele Pokoju w Świdnicy. „Pięćset lat protestantyzmu na Śląsku. Wierni w drodze, leśni kaznodzieje, dzieci w modlitwie” to 15 bogato ilustrowanych plansz pogrupowanych wg wątków, m.in. reformacja wśród mieszczan, życie protestanckie, konkurenci i przeciwnicy Lutra, walka o przetrwanie, w stronę nowoczesności, protestanci na polskim Śląsku, wspólne dziedzictwo.

„Przez wiele pokoleń aż po dzień dzisiejszy reformacja również głęboko kształtowała historię Śląska. A były to dzieje złożone, pod wieloma względami pełne sprzeczności – dzieje biedy i opresji, czynów wojennych, aktów pobożności i miłości bliźniego, dzieje ucisku i buntu, dramatycznych przemian i wypędzeń. Rzadkie bywały okresy spokojnego, niczym niezakłóconego rozwoju. Trudno oddać całą kompleksowość tej historii w ramach małej wystawy, liczącej zaledwie piętnaście plansz. Dlatego też, chcąc lepiej ogarnąć i uporządkować temat, szukaliśmy motywów i pytań wiodących”, wyjaśniają Markus Bauer i Annemarie Franke z Muzeum Śląskiego w Görlitz, które przygotowało ekspozycję wspólnie z Niemieckim Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej.

Wystawa, która jest częścią projektu wystawienniczego „Reformacja w Europie Wschodniej” w tym roku powędruje także do Wrocławia, Legnicy, Katowic, Cieszyna, Opola i Jeleniej Góry. Zapraszamy do Hali Chrztów w Kościele Pokoju od 31 marca do 10 maja, wstęp wolny.

Print your tickets