Obchody na półmetku

Reformacja 1517-2017” to jeden z koncertów zbliżającego się Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy, który wpisuje się w obchody 500-lecia reformacji.

Najważniejsze wydarzenia jubileuszu na Dolnym śląsku odbędą się jesienią. 30 października, w wigilię wydarzeń wtitenberskich w Domu Saksonii we Wrocławiu ks. bp Waldemar Pytel opowie o dorobku reformacji podczas konferencji naukowej. Tego samego dnia Muzeum Narodowe we Wrocławiu otwiera wystawę „Moda na Cranacha”. Termin zbiegnie się z wydaniem książki o kościołach ewangelickich diecezji wrocławskiej.

To chyba nieliczne w naszym kraju działania mające na celu zwrócenie uwagi na tę ważną dla nas rocznicę. To jest ten rodzaj dziedzictwa i trwały element tożsamości tego fragmentu Polski, które winniśmy starać się upamiętnić. I taka intencja przyświeca tej książce: pokazać te kościoły, których dzisiejszymi gospodarzami w dalszym ciągu pozostaje społeczność luterańska. Wśród tych świątyń jest wiele, które mają niekwestionowaną wartość zabytkową, są świadectwem – dzisiaj oczywiście zważywszy na ilość tych świątyń już tylko symbolicznym – znaczenia konfesji luterańskiej dla historii i kultury naszego regionu i diecezji – mówi dr hab. Piotr Oszczanowski, autor książki i dyrektor Muzeum Narodowego.

Przypomnijmy, że Wrocław jest jednym z 36. miast w Europie uznanych przez Wspólnotę Kościołów Ewangelickich w Europie za „miasta Reformacji”. Natomiast Dolny Śląsk decyzją swojego sejmiku uchwalił 2017 Rokiem Pamięci o Reformacji. W październiku zarząd województwa organizuje wspólnie z Saksonią konferencję w rocznicę 500-lecia reformacji. My już teraz zapraszamy na plac Pokoju, gdzie stoi plenerowa wystawa o reformacji. Natomiast 16 września Kościół Pokoju rozbłyśnie laserami podczas pokazu o ekumenicznej tematyce.

Print your tickets