W laserowej odsłonie

Ponad setka laserowych obrazów ukazujących historię reformacji, powstanie kościoła luterańskiego oraz symbole zawiązane z wiarą ewangelicką składa się na spektakl laserowy „500 lat reformacji w laserach”.

Spektakl „500 lat reformacji w laserach” przyciągnął w sobotni wieczór na plac Pokoju tłumy świdniczan. Przywitał ich, przy dźwiękach karylionu, ks. bp Waldemar Pytel.

Jacek Sikora opowiedział o galerii malarstwa, którą prowadzi w dzwonnicy, Marysia Dembowska była przewodniczką po plenerowej wystawie „500 lat protestantyzmu na Śląsku”, a kantor Maciej Bator wraz z uczniem Jakubem Monetą zagrali koncert na dużych organach.

Wydarzeniem wieczoru był pokaz laserowy: historia reformacji i Polski opowiedziana poprzez wielobarwne światła i animacje zsynchronizowane z muzyką Bacha, Vivaldiego, Mendelssohna-Bartholdy’ego, Telemanna. Po raz pierwszy mogliśmy oglądać wnętrze kościoła w tak nietypowej świetlnej oprawie, która dodatkowo podkreślała jego architekturę i wystrój.

Spektakl został zaprezentowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Kościól Pokoju od lat uczestniczy w tej największej inicjatywie społeczno-edukacyjnej Unii Europejskiej, która promuje zabytki Starego Kontynentu.

Fotografie: Emilia Magdalena Staniek

Print your tickets