Parfums de Hochberg

„Koniec świata zapachów, czyli przewrotna historia z węchem w roli głównej” otrzymała nagrodę specjalną prezydenta Świdnicy w X Ogólnopolskim Konkursie na Autorską Książkę Literacką. Książkę Marioli Mackiewicz zilustrowała Bożena Pytel z parafii ewangelicko-augsburskiej.

– Jak sfotografować zmysł? Można było zaaranżować kadry, które odnosiłyby się wprost do tekstu. Chciałam jednak uniknąć takiej dosłowności – opowiada autorka nastrojowych czarno-białych fotografii.

Sportretowała kobiety, a także kadry z placu Pokoju, który również jest opisany w książce, poprzez pryzmat węchu: „Na niepowtarzalną woń składały się nuty goryczkowatych, kawowych żołędzi oraz aromat kory, półnuty sudeckiego wiatru znad Książa, ćwierćnuty kamienistej gleby i niedookreśloność luterańskiej róży. Mała Magda, zauroczona „Parfums de Hochberg”, próbowała wynieść cząstkę tej woni poza przestrzeń kościoła.”

Książka obu świdniczanek to efekt współpracy, która trwa od lat. Mariola Mackiewicz, nauczycielka języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy, pisarka i aktorka w świdnickiej grupie „Alchemia Teatralna”, bierze udział w różnych działaniach edukacyjnych prowadzonych przez parafii ewangelicko-augsburską. Bożena Pytel fotografuje od ponad 20 lat, ma na koncie kilka wystaw fotograficznych.

Print your tickets