Hale w dobrych rękach

W Kościele Pokoju rozpoczęły się kolejne prace, rozpisane na trzy lata i na rekordowe niemal 20 mln złotych. Tym razem konserwatorzy będą odrestaurowywać mniej eksponowane części świątyni, na które dotąd trudno było o środki. Renowacji zostanie poddana Hala Polna wraz z lożami, Hala Zmarłych i Hala Pamięci wraz z tablicami komemoratywnymi i Hala Ołtarzowa.

Przetarg wygrała firma „Drabik i Wójtowicz sc. Konserwacja i Restauracja Zabytków”, która już od lat przywraca świetność kościoła i jego otoczenia.

– Warunki projektu były bardzo rygorystyczne – zaznaczył ks. bp Waldemar Pytel podczas konferencji prasowej 16 stycznia. Ryszard Wójtowicz wraz z zespołem trzydziestu specjalistów (konserwatorzy zabytków, kamieniarze, stolarze) będzie próbował naprawić to, co zniszczyły czas, grzyby, owady i kuny. – W obiekcie tej klasy nie ma mowy o usuwaniu czegokolwiek z oryginalnej substancji. W zabytku z listy UNESCO nie możemy sobie na to pozwolić. Staramy się nie wymieniać, tylko oczyszczać, uzupełniać brakujące elementy i konserwować – mówi Ryszard Wójtowicz.

Prace w Halach oznaczają renowację podłóg, stropów, drzwi, lóż, empor, detali. Być może uda się udostępnić do zwiedzania niektóre loże, obecnie niedostępne. Odnowione zostaną także ławki, 11 epitafiów oraz zostanie wymienione oświetlenie.

Całkowita wartość projektu „Konserwacja i renowacja drewnianego obiektu zabytkowego UNESCO – Kościoła Pokoju w Świdnicy, w celu ochrony dziedzictwa kulturowego” finansowanego z Program Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 wynosi 19 756 782,87 zł. Dofinansowanie projektu z UE to 16 793 265,43 zł, reszta – wkład własny. Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska zadeklarowała na konferencji dotację co najmniej 1,5 mln zł.

Przypomnijmy, że w ub. roku zakończyliśmy duży projekt konserwatorski ze środków norweskich. W sumie w ostatnich latach udało nam się wymienić dach kościoła, odnowić ołtarz, ambonę, organy wraz z prospektem, niektóre loże i epitafia, dawną plebanię z archiwum, dzwonnicę, dawne gimnazjum, dom dzwonnika, niektóre nagrobki oraz mur otaczający plac Pokoju.

Czytaj też:
https://swidnica24.pl/rusza-kolejna-konserwacja-swidnickiej-perly-za-blisko-20-milionow-zlotych/
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/56,114883,22910422,kosciol-pokoju-w-swidnicy-z-20-milionami-na-kompleksowy-remont.html
https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,22906946,kosciol-pokoju-20-milionow-na-walke-z-natura.html
https://www.youtube.com/watch?v=0Hdt0ObYQzk

Print your tickets