W dwóch wymiarach

To tytuł nowego przewodnika po placu Pokoju, który właśnie się ukazał.

„Rzeczywistość współistnieje tutaj w dwóch równoległych wymiarach: w sposób konkretny, ale także w wymiarze metaforycznym. Brama łącząca mury, które otaczają plac to przekraczanie granicy, wejście w nowe, nieznane. Klepsydra na ambonie to praktyczny czasomierz, ale także symbol przemijania. Dzwon oznajmiał ważne wydarzenia, ale również łączył, wzmacniał poczucie wspólnoty, pełnił funkcję praktyczną i symboliczną zarazem. Krzesła w kościele i na wystawie to niemi świadkowie przeszłości; dowody liczebności i siły luterańskiej wspólnoty. Stare dęby i lipy pomiędzy nagrobkami to w wielu kulturach symbol życia i siły. Symboliczne są wejścia do kościoła, akcentujące kolejne etapy w życiu człowieka: od wschodniej Hali Chrztów, po zachodnią Halę Zmarłych, skąd wyruszał kondukt na cmentarz. Przez główne południowe drzwi do Hali Ślubów parafianin wchodził podczas konfirmacji i zawarcia związku małżeńskiego.”

– Zależało mi, żeby zabrać czytelnika na wędrówkę, która nie będzie tylko powierzchownym spacerem wokół zabytku, ale również lekcją patrzenia.

Lekcją dostrzegania także metaforycznych, bardziej subtelnych znaczeń tego niepowtarzalnego miejsca, jakim jest Kościół Pokoju wraz z otoczeniem – mówi autorka Aneta Augustyn.

Książka wydana przez Parafię Ewangelicko-Augsburską Św. Trójcy w Świdnicy, ukazała się w trójjęzycznej wersji: po polsku, angielsku i niemiecku. Bogato ilustrowana i starannie opracowana, w twardej oprawie, jest ponadczasowym prezentem. Jest także świadectwem dużych zmian, jakie zaszły tu w ostatnich latach, dzięki konserwacji zakrojonej na szeroką skalę. Zapraszamy do wizyty z przewodnikiem w ręku.

Osoby zainteresowane książką prosimy o kontakt: kosciol@kosciolpokoju.pl

Print your tickets