Zapraszamy w Wielki Piątek

30 marca o godz.17 zapraszamy na wyjątkowe nabożeństwo wielkopiątkowe, które będzie transmitowane przez Program 2 TVP. W trakcie uroczystości po raz pierwszy zostanie wyeksponowane „Ukrzyżowanie”, które znajdowało się w kościele tymczasowym.

– To nadzwyczajne, że zachował się obraz z pierwszego ołtarza – mówi Ryszard Wójtowicz, który zajmował się jego konserwacją.

Mały tymczasowy kościółek, tzw. Boża Chatka (Gotteshüttlein) znajdował się w miejscu obecnego Kościoła Pokoju, zanim udało się zebrać środki na główną świątynię. 24 czerwca 1657 roku w Kościele Pokoju odprawiono pierwsze nabożeństwo, a dzień wcześniej wyburzono stojącą wewnątrz Bożą Chatkę. Według Ludwiga Worthmanna, autora przewodnika z 1902 roku „Die Friedenskirche zur Heiligen Dreifaltigkeit vor Schweidnitz“ we wnętrzu znajdował się ołtarz, ambona i instrumenty muzyczne.

Jednym z zachowanych obrazów jest „Ukrzyżowanie”, które przedstawia Chrystusa na krzyżu i osiem osób zebranych wokół niego. Dwa anioły, które unoszą się obok krzyża, zbierają krew z ran do kielichów. Obraz (olej na desce) sygnowany GG został namalowany w 1642 roku przez nieznanego, prawdopodobnie śląskiego malarza. Dziesięć lat później miejski mistrz stolarski Jakub Preuss oprawił go w ramę. Podczas prac konserwatorskich odsłonięto inskrypcję, jaką pozostawił na odwrociu: Ao 1652 den 10 Decembr / Hat Meÿster Jacob Preŭß Stadt Tischler alhiro / diese rame zŭr der Kirche Vor Ehret. (10 grudnia roku 1652 / majster Jacob Preuß tutejszy miejski stolarz / tę ramę podarował dla kościoła.)

Podczas nabożeństwa obraz zostanie ustawiony we wnętrzu kościoła. W tym czasie będzie także wystawiony XVIII-wieczny krucyfiks z ołtarza głównego, świdnickiego rzeźbiarza pochodzącego z Drezna, Gottfrieda Augusta Hoffmanna, który jest również autorem ołtarza głównego i ambony. Oprawę muzyczną nabożeństwa przygotował kantor Maciej Bator. Dwóch organistów, skrzypaczka i dwa małe chóry wykonają pieśni luterańskie w opracowaniu kantora.

Nabożeństwa w Kościele Pokoju w czasie Świąt Wielkanocnych:
Wielki Piątek, 30.03.2018, g. 17.
Niedziela Wielkanocna, 01.04.2018, g. 10.
Poniedziałek Wielkanocny, 02.04.2018, g. 10.

Print your tickets