60 lat biskupa

„Bóg postawił na mojej drodze szczególnych ludzi, przez których do mnie przemawia”, mówił w sobotę 9 czerwca w Kościele Pokoju ks. bp Waldemar Pytel podczas nabożeństwa dziękczynnego z okazji jubileuszu 60. urodzin.

Dziękował ks. Janowi Szarkowi, biskupowi seniorowi Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, wraz z małżonką Nelą, których nazwał duchowymi rodzicami. Przekazał podziękowania najbliższym („bez mojej żony nie byłbym tym, kim jestem”) i parafianom, których nazwał drugą rodziną. Nabożeństwo prowadził ks. Paweł Meler, kazanie wygłosił biskup senior diecezji wrocławskiej, ks. Ryszard Bogusz, który podziękował swojemu następcy za opiekę nad luterańską wspólnotą i za niezwykle skuteczne działania w ratowaniu Kościoła Pokoju. Przekazując mu błogosławieństwo, życzył mu dalszej ufności i odwagi.

 

– Od młodych lat prowadzi mnie, jak złota nić, wers z psalmu 37: „Powierz Panu drogę swoją, zaufaj mu, a On wszystko dobrze uczyni.” – mówił jubilat.

Urodził się 5 czerwca 1958 roku w Istebnej. Połowę życia spędził w Świdnicy, do której przyjechał ze Śląska Cieszyńskiego. W 1986 roku został ordynowany w Kościele Pokoju, w 1992 został jego proboszczem, a od 2015 jest biskupem diecezji wrocławskiej KEA. W latach 2009-12 przewodniczył Synodowi Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Był prezesem Świdnickiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum”, angażuje się w działania społeczne i ekumeniczne, za co był nagradzany. W 2016 roku miasto uhonorowało go „Świdnickimi Gryfami” w kategorii „wybitna osobowość”.  Prywatnie jest fanem futbolu – piłka i koszulka reprezentacji Polski ze swoim nazwiskiem i numerem 60, które dostał od Piotra Fedorowicza, starosty świdnickiego i wicestarosty Zygmunta Worsy w prezencie, sprawiła mu szczególną radość.

Print your tickets