W Bahrajnie o UNESCO

– Jesteśmy rozsiani po całym świecie, ale problemy związane z opieką nad zabytkami wszędzie mamy podobne – mówi Kuba Pytel, który na przełomie czerwca i lipca w Manamie reprezentował Kościół Pokoju podczas Forum Zarządców Miejsc Światowego Dziedzictwa.

W stolicy Bahrajnu zebrało się ponad 50 osób ze wszystkich kontynentów, które zarządzają tak wyjątkowymi obiektami kulturowymi i naturalnymi, jak wykuta w skale Petra (Jordania), miasto Dżudda (Arabia Saudyjska), Dolina Środkowego Renu (Niemcy), wodospady Wiktorii (Zambia) czy historyczne miasta Melaka i George Town (Malezja).

Przez cztery dni wykładów i warsztatów menedżerowie obiektów z Listy światowego dziedzictwa UNESCO rozmawiali o zagrożeniach, o odpowiedzialności i o miejscach, które wskutek zaniedbań uległy nieodwracalnej degradacji. – Wymienialiśmy się doświadczeniami, opowiadaliśmy o relacjach z instytucjami samorządowymi i lokalnymi, o tym, jak sobie radzić z finansowaniem i z obsługą ruchu turystycznego. Zaskoczyło mnie, że głównym problemem, niezależnie od szerokości geograficznej, jest współpraca z lokalnymi władzami – mówi Kuba Pytel, który podczas warsztatów przedstawiał także świdnicki Kościół Pokoju.

– To spotkanie nie tylko poszerzyło naszą wiedzę o Komitecie Światowego Dziedzictwa, ale także wzmocniło poczucie wspólnoty. Nawiązaliśmy prywatne kontakty, które być może zaowocują w przyszłości. W przyszłym roku planuje odwiedzić nas Misol Do, menedżerka historycznego kompleksu Baekje w Korei Płd. z V-VII w.n.e., w skład którego wchodzą m. in. pałac królewski, grobowce i forteca – dodaje świdniczanin. Na zakończenie został wypracowany dokument z wnioskami, które zostaną przekazane do Komitetu wykonawczego UNESCO.

Narodowy Instytut Dziedzictwa był partnerem organizacji Forum, które towarzyszyło 42. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. – Polska zebrała dobre opinie za ubiegłoroczną sesję w Krakowie i za zainicjowanie w 2017 roku Forum Zarządców Miejsc Światowego Dziedzictwa – dodaje Kuba Pytel, który był również obserwatorem prac Komitetu.

Print your tickets