Heritage Academy na placu Pokoju

– Serdecznie zapraszamy świdniczan w sobotę 14 lipca o g.18 do Muzeum Dawnego Kupiectwa na podsumowanie Heritage Academy – mówi Bożena Pytel z parafii ewangelicko-augsburskiej w Świdnicy.

Akademia jest spotkaniem specjalistów, którzy zawodowo lub naukowo zajmują się miejscami historycznymi. Tegoroczna, 9. edycja będzie poświęcona wielokulturowemu dziedzictwu Śląska, zwłaszcza Kościołom Pokoju, powojennej migracji śląskiej ludności, a także metodom zarządzania obiektami z Listy UNESCO. Podczas tygodniowego kursu (9–15 lipca) 30 osób z Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Niemiec i Ukrainy weźmie udział w wykładach i warsztatach, a także odwiedzi Kraków, Wrocław, Świdnicę i Jawor.

Jednym z gości jest prof. Jacek Purchla, kierownik Katedry Dziedzictwa Europejskiego w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, były przewodniczący Rady Ochrony Zabytków przy MKiDN. W czwartek 12 lipca o g. 9 w Kościele Pokoju gości przywita Szymon Chojnowski, zastępca prezydenta Świdnicy, a o g. 9.30 rozpocznie się spotkanie z ks. Waldemarem Pytlem, biskupem diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i z Bożeną Pytel, która koordynuje projekty związane z konserwacją kościoła i jego otoczenia. Dr Stephan Aderhold, muzykolog opowie o archiwum Kościoła Pokoju, a Marek Świdrak, historyk sztuki z Uniwersytetu Jagiellońskiego o historii świątyni.

Goście zwiedzą kościół, poznają zakres prac konserwatorskich prowadzonych intensywnie w ostatnich latach, a przez trzy kolejne dni, do soboty będą pracować podczas warsztatów w Centrum Konferencyjnym Kościoła Pokoju. W projekt organizowany przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, jest zaangażowane także polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej, Urząd Ochrony Zabytków Republiki Słowackiej, Departament ds. Dziedzictwa Kulturowego Urzędu Premiera Węgier. Ze względu na Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego ma on rozszerzoną formułę.

Print your tickets