Drugie życie portretu

XIX-wieczny album oraz portret z 1923 roku wróciły do Kościoła Pokoju po konserwacji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W lutym 2015 r. część parafialnego archiwum została przekazana do Instytutu Konserwatorstwa i Zabytkoznawstwa UMK. Parafia organizowała wówczas wykłady i warsztaty „Ochrona zabytkowego drewna i papieru w polsko – norweskiej dyskusji interdyscyplinarnej”, w którym uczestniczyli specjaliści z norweskiego okręgu Vest-Agder oraz z toruńskiej uczelni. Prof. Elżbieta Jabłońska, kierownik Zakładu Konserwacji Papieru i Skóry UMK zaproponowała, że jej studenci sprawdzą materiały, techniki, historię, pochodzenie i stylistykę dzieł.

Na początku sierpnia przekazała pierwsze przedmioty po konserwacji – efekt pracy dyplomowej Anny Wójtowicz, pod kierunkiem dra Tomasza Kozielca.

Pamiątkowy album fotograficzny z 1876 r. jest prezentem, jaki otrzymał z okazji 50-lecia posługi superintendent Haake, proboszcz naszego kościoła. Na dołączonej karcie widnieje odręcznie spisana dedykacja: „Oto przybytek Boga między ludźmi. Obj. Św. Jana 21,3. Kochanemu Superintendentowi w stanie spoczynku Panu Haake w Świdnicy Duchowni Świdnicko-Dzierżoniowskiej Diecezji z okazji Jego 50-letniego jubileuszu urzędowania.”

Album przedstawia kościoły ewangelickie diecezji wrocławskiej KEA. Na czarno-białych fotografiach widać świątynie z szesnastu miejscowości: Świdnica (Kościół Pokoju), Dzierżoniów, Świebodzice, Pieszyce, Sobótka, Tuszyn, Bielawa, Piława Dolna, Rościszów, Rogów, Lutomia Górna, Piotrowice Świdnickie, Bystrzyca Górna, Grzędy, Domanice, Grodziszcze. Na kilku zdjęciach uwieczniono także osoby, prawdopodobnie wiernych. Publikacja została wydana przez Hugo Frommann’s Kunsthandlung in Schweidnitz, autorem fotografii jest Cabinet Portrait Rudolf Liebmann, Paradeplate 386, Schweidnitz.

Wiekowe karty odkwaszono i podklejono w miejscach przetarć. Anna Wójtowicz oczyściła mechanicznie i chemicznie fotografie, ozdobne kartoniki i karteczki z tłumaczeniami oraz scaliła kolorystycznie oprawę albumu. W jej rękach „drugie życie” dostała także fotografia srebrno-żelatynowa z 1923 r. autorstwa Fritza Bobischa. Monochromatyczny portret księdza Georga Wolfa został oczyszczony, uzupełniony i wzmocniony. Prace zostały wykonane za darmo, w ramach zajęć. Parafia poniosła koszty materiałów konserwatorskich, dokumentacji i dodatkowych badań specjalistycznych.

– Album i portret otrzymaliśmy w profesjonalnych i bezpiecznych opakowaniach wraz z obszerną dokumentacją pokonserwatorską. Pozostałe przedmioty przekazane do UMK, m.in. 40 kolorowych druków ze scenami biblijnymi, litografie, poszyt archiwalny częściowo drukowany, częściowo w rękopisie, są jeszcze w trakcie konserwacji. Prace zakończą się w przyszłym roku – mówi Bożena Pytel z parafii ewangelicko-augsburskiej w Świdnicy.

Zakonserwowane archiwa będą przechowywane w Dolnośląskim Instytucie Ewangelickim na placu Pokoju. – Po digitalizacji kopie będziemy czasowo udostępniać – zapewnia Bożena Pytel. Parafia współpracuje z UMK od lat 90., kiedy dokonano pierwszego przeglądu archiwum i pierwszej konserwacji jednej z Biblii.

Print your tickets