W poszukiwaniu inspiracji

„Zainspiruj się!”, takie hasło widniało na silikonowych bransoletkach młodych ludzi, którzy 21-23 września spotkali się na placu Pokoju podczas 50. Ogólnopolskiego Zjazdu Młodzieży Ewangelickiej.

Od pół wieku ewangelicka młodzież spotyka się w jednej z parafii, co roku w innej miejscowości. Tym razem na jubileuszowe spotkanie wybrano Kościół Pokoju. Biskup Waldemar Pytel i Bożena Pytel podczas inauguracji opowiadali, jak bardzo inspirujące jest miejsce, którym opiekują się od 30 lat.

– Rozmawialiśmy o tym, jak inspirują się nawzajem i jak dzięki ich energii Kościół Pokoju dostał nowe życie, nową szansę. A także o tym, co oznacza dla nich odwaga, wiara, strach – mówi ks. Marcin Konieczny, ogólnopolski duszpasterz młodzieży.

Trzy intensywne dni były wypełnione warsztatami i seminariami, które cieszyły się duża popularnością: od pieczenia pierników i malowania na szkle, przez opowieści Ryszarda Wójtowicza o pracy konserwatora, po wykład prof. Wojciecha Szczerby, rektora Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej, o Ewangelii św. Marka. Prof. Piotr Lorek, dziekan EWST próbował odpowiedzieć, czy wskazówki, jakie daje apostoł Paweł, dają się zastosować także w XXI wieku, czy są wśród nich aktualne inspiracje.

Do Świdnicy przyjechało aż 360 osób, o ponad sto więcej niż w poprzednich edycjach. – Z roku na rok przybywa chętnych do udziału w tym wydarzeniu – mówi ks. Paweł Meler, duszpasterz młodzieży diecezji wrocławskiej KEA, który poprowadził konwersję 19-latki z Łodzi. – To pierwszy taki przypadek w historii tych spotkań. Kasia od kilku lat uczestniczyła w zjazdach, zawiązała tu przyjaźnie.

– Integracja młodych ewangelików, zwłaszcza z niewielkich parafii diasporalnych to główny cel OZME. Dla nas, duszpasterzy, to okazja, żeby poczuć, czym żyje młodzież, jak do niej mówić, jak uwspółcześnić liturgię – dodaje ks. Konieczny. Podczas zjazdu kościół rozbrzmiewał inaczej niż zwykle: pokazowi laserowemu z muzyką na żywo towarzyszył „Marsz imperialny” z „Gwiezdnych Wojen”, a po końcowym nabożeństwie młodzi ludzie spontanicznie zatańczyli „belgijkę”.

Spotkanie zorganizowało Ogólnopolskie Duszpasterstwo Młodzieży Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP przy współpracy z Duszpasterstwem Młodzieży Diecezji Wrocławskiej i Parafią Ewangelicko-Augsburską w Świdnicy. Zjazd został dofinansowany przez Urząd Miejski w Świdnicy.

Print your tickets