Pomnik z nut

Benjamin Schmolck: poeta, autor modlitw i ponad tysiąca pieśni, proboszcz Kościoła Pokoju w latach 1714-37, znakomity kaznodzieja. Od niedawna wiemy, że ten wszechstronny twórca jest także autorem 258 kantat.

Odkrył je dr Stephan Aderhold badając archiwa w 50 miejscach w Europie, m.in. w Świdnicy, Żarach, Gdańsku, Lipsku, Frankfurcie, Zurychu, Strasburgu. – Tych 258 utworów to niespodzianka dla wielu luteran, bo o ile pieśni Schmolcka są znane i nadal wykonywane, o tyle twórczość kantatowa jest zaskoczeniem – mówi Bożena Pytel z parafii ewangelicko-augsburskiej.

– Niedzielny koncert był okazją do prezentacji dwóch z nich i podsumowaniem trzyletniej pracy Stephana Aderholda nad kantatami.

21 października w Kościele Pokoju podczas koncertu „Otwierajcie piękne bramy” usłyszeliśmy kantatę wielkanocną „Boże mój, czym jest dla mnie Twoja miłość” i kantatę „Trzy osoby w jednej, jedna osoba w trzech“ na Święto Trójcy Świętej. Muzykę do nich opracował Gottfried Heinrich Stölzel (1690-1749), kompozytor zaprzyjaźniony z Bachem. Wystąpił Görlitzer Kammerchor pod dyrekcją Reinharda Seeligera, a dr Aderhold przeplatał utwory opowieściami o historii śląskiej muzyki protestanckiej na przykładzie kantat autorstwa Schmolcka.

– Wzniósł on dla swojego kościoła niebotyczny pomnik, pisząc teksty pieśni i kantat. Kościół Pokoju był zawsze mocnym ośrodkiem muzycznym na Śląsku, promieniował na Europę, a kontynuacją tych tradycji jest Festiwal Bachowski – mówił muzykolog. Bp Waldemar Pytel podziękował mu nie tylko za odkrycie kantat, ale za całą dekadę prac nad muzykaliami Kościoła Pokoju.

Po koncercie goście mieli możliwość zwiedzenia plebanii, która po renowacji jest Dolnośląskim Instytutem Ewangelickim, gdzie są zgromadzone cenne parafialne zbiory. Wizycie, przy grzanym winie i piernikach, towarzyszył bohater wieczoru: Benjamin Schmolck spoglądał z XVIII-wiecznego portretu śląskiego malarza.

Teksty kantat księdza Benjamina Schmolcka opracowane przez dr Stephana Aderholda: https://www.stephan-aderhold.de/Die_Kantatentexte_Benjamin_Schmolcks.pdf

Print your tickets