Wernisaż pełen blasku

– Lubię oryginalną biżuterię, więc w końcu postanowiłam, że zrobię ją sobie sama – mówi Bożena Pytel, która przed dwoma laty rozpoczęła naukę w szkole projektowania i tworzenia biżuterii w Warszawie.

Z jakimi efektami – przekonamy się na wernisażu jej prac 14 grudnia o g. 18 w Świdnickim Ośrodku Kultury (Galeria Fotografii, Rynek 44). Na „Blask” składa się unikatowa biżuteria, fotografie, a nawet jedwabna apaszka inspirowana Kościołem Pokoju, który jest dla niej niewyczerpanym źródłem pomysłów. Motyw, który wypatrzyła na stropie świątyni, zawarła w broszce i pierścionku. Element z barokowej płaskorzeźby odrysowała przez kalkę, uprościła i przeniosła na srebrną bransoletkę. Szklane zawieszki z XVIII-wiecznego żyrandola z Hali Chrztów rozłożone w pracowni konserwatorskiej momentalnie nasunęły jej skojarzenia z biżuterią. Podobne, znalezione na targu staroci wkomponowała w kolie.

Dezajno oznacza „projekt” w języku esperanto. Stąd jej biżuteryjna marka bdezajno.

Projektowanie biżuterii jest dopełnieniem licznych działań Bożeny, za które została otrzymała nagrodę „Orły Powiatu Świdnickiego”, nagrodę kulturalną Prezydenta Świdnicy, wyróżnienie Świdnickiego Forum Kobiet w plebiscycie “Kobieta z Pasją” w kategorii “Kobieta w kulturze i sztuce”. Została także wyróżniona przez Kapitułę Ruchu „Piękniejsza Polska” za „tworzenie piękna, którym możemy szczycić się przed światem”.

Organizator:

.

Print your tickets