Koncert chóru z Jaworza

Ewangelicki Chór Kościelny z Jaworza wystąpi 5 maja w Kościele Pokoju. Zespół, który istnieje przy parafii ewangelicko-augsburskiej w Jaworzu na Śląsku Cieszyńskim od 1912 roku, koncertuje w kraju, a także w Niemczech, Holandii, Słowacji, na Litwie.

Jego opiekunem jest ks. proboszcz Władysław Wantulok, a dyrygentką Krystyna Gibiec. – Od ponad stu lat uświetniamy nabożeństwa kościelne; śpiewamy przede wszystkim pieśni kościelne, ale też pieśni regionalne Śląska Cieszyńskiego – opowiada Roman Chmiel, prezes chóru. 45 osób to wyłącznie amatorzy różnych profesji, w wieku od 25 do 82 lat, których łączy zamiłowanie do śpiewania. Spotykają się na próbach w każdy wtorek. – Nie robimy żadnych egzaminów przy naborze. Śpiewa z nami każdy, kto chce i czuje się na siłach. To dla nas także wspólna zabawa i wsparcie – mówi prezes.

– Nie ograniczamy się tylko do publicznych występów. Każdego seniora zboru, który kończy 70 lat, staramy się odwiedzić ze śpiewem, życzeniami i słodyczami – dodaje. – Od 2011 roku regularnie co trzy miesiące odwiedzamy z pieśnią także pacjentów Beskidzkiego Szpitala Rehabilitacyjno- Leczniczego w Jaworzu.

Od kilkunastu lat w jaworzańskim amfiteatrze odbywa się Międzynarodowy Koncert Ewangelickich Chórów Diecezji Cieszyńskiej, którego gospodarzami są chór i parafia.

– W Kościele Pokoju będziemy po raz pierwszy, z pieśniami kościelnymi od XVII wieku po współczesność, które zaśpiewamy po polsku i w łacinie – zapowiada Roman Chmiel. Początek koncertu o g. 17.00, w programie m.in. utwory Charlesa Gounoda, Mildreda Burtona, Waltera Hoflinga. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy.

Print your tickets