„Dwa serduszka” przed ołtarzem

Wnętrze wypełnione po brzegi i owacje na stojąco – półtoragodzinny występ „Mazowsza” 12 maja w Kościele Pokoju był nie tylko popisem możliwości najbardziej znanego polskiego zespołu ludowego, który istnieje od ponad 70 lat.

Muzycy przywieźli także sprzęt oświetleniowy, który zamienił koncert w spektakl z feerią barw i dźwięków. Soliści, chór i orkiestra pod dyrekcją Jacka Bonieckiego sięgnęli i po pieśni Händla, i po utwory patriotyczne, i piosenki ludowe, łącznie z „Dwoma serduszkami” znanymi z nominowanego do Oscara filmu „Zimna wojna”.

Finałowym akcentem był hymn Europy, czyli fragment IX symfonii Ludwiga van Beethovena skomponowanej do poematu Fryderyka Schillera „Oda do radości”.

Koncert „Piękna nasza Polska cała” został zorganizowany przez samorząd miejski i powiatowy w Świdnicy oraz parafię ewangelicko-augsburską z okazji 15. rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Był kulminacyjnym punktem Dnia Otwartego Funduszy Europejskich, podczas którego wolontariusze na placu Pokoju rozdawali balony, gry i inne materiały promocyjne DOFE oraz zapraszali na wystawę „Skarby Kościoła Pokoju” w Centrum UNESCO. Dni Otwarte Funduszy Europejskich to największe wydarzenie prezentujące projekty zrealizowane dzięki unijnemu dofinansowaniu: w weekend 10-12 maja odbyło się ponad 800 imprez w całej Polsce.

– Bliska jest nam idea zjednoczonej, wspierającej się Europy. Poza tym gdyby nie unijne środki, nie udałoby nam się prowadzić prac konserwatorskich na placu Pokoju z takim rozmachem – przyznaje Bożena Pytel z parafii ewangelicko-augsburskiej.

Print your tickets