Dar od Edmunda Nawrockiego

Kilkadziesiąt dokumentów z archiwum Edmunda Nawrockiego trafiło na początku sierpnia do zbiorów Kościoła Pokoju.

Edmund Nawrocki, zmarły w wieku 90 lat nauczyciel Liceum Pedagogicznego był pasjonatem i znawcą historii Świdnicy. Nie tylko opublikował kilkaset artykułów w języku polskim i niemieckim, ale również zgromadził bogaty zbiór materiałów historycznych dotyczących miasta i regionu. W 2008 r. prezydent Świdnicy uhonorował go nagrodą za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Zgodnie z wolą zmarłego jego zbiory trafiły do Muzeum Dawnego Kupiectwa, Muzeum Diecezji Świdnickiej oraz do Kościoła Pokoju. Biskup Waldemar Pytel przyjął dar od Jana Nawrockiego. – Ojciec był bardzo skrupulatny, wszystkie dokumenty, książki, zdjęcia opisywał i zaznaczał, gdzie mają zostać przekazane po jego śmierci – opowiada syn.

– Całe swoje życie nasz tato poświęcił na wnikliwe badanie historii i cieszymy się, że wszystkie materiały trafiły we właściwe ręce – uważa Katarzyna Nawrocka-Węgłowska.

Wśród przekazanych dokumentów są książki, broszury, litografia z widokiem Kościoła Pokoju z 1925 roku, korespondencja z historykami, wycinki prasowe.

– Zaciekawiły nas szczególnie wspomnienia jednego z tutejszych niemieckich księży, który po wojnie opuścił Świdnicę i na łamach niemieckiej prasy w latach 60. publikował swoje wspomnienia – mówi Bożena Pytel z parafii ewangelicko-augsburskiej.

Cały zbiór zostanie opracowany przez dra Stephana Aderholda, który jest opiekunem ponad 350-letniego archiwum Kościoła Pokoju. Mieści się ono w Dolnośląskim Instytucie Ewangelickim na placu Pokoju i jest jednym z nielicznych archiwów ewangelickich w Polsce, które zachowały się niemal w całości.

Print your tickets