Jedyne takie miasto, jedyny taki kościół

– Nasz kościół został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO m.in. dzięki pionierskim rozwiązaniom architektonicznym.

Powstał mimo rygorystycznych warunków, wszystko w nim jest drewniane i zadziwia do dziś wytrzymałością – opowiadała Bożena Pytel oprowadzając po placu Pokoju Romana Czejarka, dziennikarza radiowej Jedynki.

Opowieść o świątyni, o jej trudnych początkach, o związkach z Johannem Sebastianem Bachem, o organach, które odzyskały głos po latach milczenia, o niezwykłej zamykanej chrzcielnicy i o luterańskiej społeczności była częścią audycji o Świdnicy, którą wyemitowała Jedynka w cyklu „Jedyne takie miejsce”.

Ile osób może pomieścić Kościół Pokoju? Skąd pochodzi nazwa miasta? Czemu zawdzięczało ono sławę w całej Europie Środkowej? Co pozostało ze świdnickiego zamku? Gdzie mieszkał Czerwony Baron?

Zachęcamy do słuchania: