Zamienić niepokój w pokój

– To spotkanie jest modlitewnym połączeniem się z ludźmi na całym świecie, którzy żyją na terenach objętych wojnami, w nienawiści i poczuciu zagrożenia. W Polsce żyjemy bezpiecznie, ale warto przypominać o tych miejscach zapalnych – mówi ks. Paweł Meler, który poprowadzi „Modlitwę o pokój na świecie” w Kościele Pokoju w niedzielę 27 października.

Modlitwę zainicjowała przed pięciu laty mieszkanka Świdnicy.

– Zobaczyłam wówczas w internecie dwuletnie syryjskie dziecko z karabinami przyłożonymi do główki. Nie umiałam sobie z tym poradzić. Przyszłam do Kościoła Pokoju, gdzie biskup Pytel bardzo dobrze mnie przyjął. Tak powstał pomysł na modlitwę, którą chcemy zwrócić uwagę na konieczność pokojowego współistnienia, zamienić niepokój w pokój – opowiada Helena Semenetz-Kwiatkowska.

Pierwszą modlitwę odmówiono w Kościele Pokoju 18 października 2014 roku; od tego czasu odbywa się ona co miesiąc w jednej ze świdnickich świątyń. – Dzięki temu nabrała ona wymiaru ekumenicznego – dodaje pani Helena. Przyznaje, że ks. Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Piotr Nikolski, proboszcz parafii prawosławnej w Świdnicy i ks. Krzysztof Ora z kościoła rzymskokatolickiego to duchowni bardzo oddani tej idei, którzy zawsze przygotowują odpowiednie teksty do rozważań i pieśni. – Przez te pięć lat usłyszeliśmy od uczestników wiele dobrych słów. Ludzie bardzo potrzebują tego, co łączy, a nie dzieli – dodaje inicjatorka.

Międzywyznaniowe spotkanie w intencji pokoju i prześladowanych chrześcijan, które poprowadzą ks. Meler, ks. Nikolski i ks. Ora rozpocznie się w Kościele Pokoju o g.16. Gorąco zapraszamy.

Print your tickets