W ekumenicznej oktawie

W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zapraszamy na nabożeństwo ekumeniczne w czwartek 23 stycznia o godz.18. W Kościele Pokoju spotkają się ks. bp Włodzimierz R. Juszczak, biskup wrocławsko-gdański Kościoła greckokatolickiego w Polsce, ks. prof. Jarosław Lipniak, referent ds. ekumenizmu diecezji świdnickiej i ks. mitrat Piotr Nikolski, proboszcz parafii prawosławnej w Świdnicy.

Homilię wygłosi ks. bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej. – Bardzo leży mi na sercu ekumeniczna relacja z innymi wyznaniami, bo to, jak postępują duszpasterze, jest przykładem dla ich wiernych – mówi ks. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej KEA, który poprowadzi nabożeństwo. Brał on także udział w ekumenicznych uroczystościach Jordanu, czyli Objawienia Pańskiego, 19 stycznia nad Odrą na bulwarze Dunikowskiego.

– Takie spotkania pozwalają nam przeżywać z innymi ważne obrzędy, poszerzają horyzonty, otwierają umysły i serca. Wiele problemów wynika z tego, że się nie znamy. Poznanie oddala niewiedzę i uprzedzenia; okazuje się, że wcale nie jesteśmy tak daleko od siebie – mówi bp Pytel. Dodaje, że zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich hasło tegorocznego Tygodnia – „Życzliwymi bądźmy” – jest dobrą zachętą, bo na co dzień bardzo nam życzliwości brakuje.

– Używamy wielu górnolotnych określeń, a zapominamy o tym, co podstawowe: uśmiech, dobre słowo, podanie ręki – uważa biskup.

Podczas Tygodnia będzie uczestniczył w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej we Wrocławiu (24 stycznia, g.18) w debacie „Gość w dom, Bóg w dom?”. – Porozmawiamy o gościnności, która przecież jest jednym z przejawów życzliwości – mówi bp Pytel przypominając: „Gościnności nie zapominajcie; przez nią bowiem niektórzy, nie wiedząc o tym, aniołów gościli”. (List do Hebrajczyków 13,2).

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzony wśród wyznawców katolicyzmu, prawosławia i protestantyzmu zainicjował w 1908 r. w USA Paul Wattson, pionier ruchu ekumenicznego. Od 18 do 25 stycznia na całym świecie wierni różnych Kościołów chrześcijańskich spotkają się na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, wykładach, koncertach. Materiały na tegoroczny Tydzień przygotowali chrześcijanie z Malty.

Tematy kolejnych dni ekumenicznej oktawy:

Dzień 1: Pojednanie: wyrzuć ładunek za burtę
Dzień 2: Oświecenie: znajdź i ukaż światło Chrystusa
Dzień 3: Nadzieja: nikt z was nie zginie
Dzień 4: Zaufanie: nie bój się, wierz
Dzień 5: Pokrzepienie: połam chleb na drogę
Dzień 6: Gościnność: okaż życzliwość
Dzień 7: Nawrócenie: przemień serce i umysł
Dzień 8: Hojność: przyjmij i daj

Print your tickets