Diabolus in Musica

Zapraszamy do Kościoła Pokoju na kolejny koncert urodzinowy poświęcony mistrzowi z Lipska, Johannowi Sebastianowi Bachowi.

31 marca usłyszymy m.in. fugę skrzypcową BWV 539 (napisaną przez kompozytora na skrzypce i później opracowaną przez niego także na organy) oraz szalony młodzieńczy zestaw: Preludium i Fuga in C, BWV 531. Zabrzmią także utwory Bacha skomponowane na podstawie luterańskich pieśni.

– Wybrałem te utwory ze względu na jesienną pogodę, która od kilku tygodni otacza Świdnicę. Kolor pochmurnego światła, dźwięk wiatru i ruch gałęzi drzew za oknem, a także chłód i deszcz są zilustrowane muzycznie w niektórych kompozycjach. Przygotowanie programu na koncert sprawia, że bachowskie współbrzmienia „chodzą za mną”. Myśl o muzyce towarzyszy mi w drodze rowerem, samochodem, na treningu i na zakupach. Grając je z myślą o urodzinowym koncercie odczuwam dreszcz emocji, który chcę przekazać słuchaczom – opowiada dr Maciej Bator, organista i kantor Kościoła Pokoju.

W 2017 r. postanowił, że urodzinowe koncerty będą okazją do wykonania wszystkich, blisko trzystu dzieł organowych J.S. Bacha. W tym roku wypada okrągła rocznica urodzin i śmierci kompozytora: 1685 i 1750. Małą rocznicę obchodzą także organy Kościoła Pokoju: grają już piąty rok od zakończenia remontu i konserwacji, która przywróciła im żywą kolorystykę z XVIII wieku i pełne brzmienie.

 

– Ciągle odkrywam na nowo wielkie organy Kościoła Pokoju w Świdnicy. Dla kompozycji Bacha szczególnie inspirujące wydają mi się głosy wielochórowe i alikwotowe, m.in. Mixtur 4-6 fach. Tej barwy używam często grając najbardziej monumentalne utwory. Rzadko w naszej okolicy zdarzają się organy, gdzie głos ten skomponowany jest jednocześnie z szeregiem tercjowym i septymowym.

To dla ucha na pozór fałszywy ton, tzw. tryton, zwany w XVII wieku „diabolus in Musica”, jednak w połączeniu z pozostałymi rejestrami wywołuje wrażenie szelestu ożywiającego brzmienie. Wydaje mi się, że dzięki temu mogę wydobyć z tych organów barwę, która przypomina XVIII-wieczne instrumenty z Turyngii. To ziemia, po której chodził wówczas J.S. Bach. Nieopodal, 40 kilometrów od Lipska urodził się także Christian Schlag, założyciel świdnickiej fabryki organów. Bez niego organy Kościoła Pokoju wyglądałyby zupełnie inaczej. Mam nadzieję, że uda mi się przyciągnąć uwagę publiczności także do budowniczego organów – opowiada kantor.

Początek koncertu o godz. 17, wstęp wolny; serdecznie zapraszamy!

Print your tickets