Album ze znakami zapytania

Ona w białej sukni z długim trenem, on we fraku i cylindrze; oboje odświętni, w półuśmiechach, wydają się być nieco spięci tym wyjątkowym dniem. Nie znamy dokładnej daty, nie wiemy, kim są, jak się nazywają – pewne jest tylko miejsce, w którym tego słonecznego dnia wzięli ślub.

Łatwo można rozpoznać wnętrze i otoczenie Kościoła Pokoju, cała reszta pozostaje niewiadomą. To tajemnica uwieczniona w 27 czarno-białych kadrach, zamknięta w płóciennym albumie. Kilka dni temu podarowała go parafii ewangelicko-augsburskiej w Świdnicy pani Katarzyna Łyszkiewicz, świdniczanka.

– Mąż znalazł go kiedyś na strychu u znajomych, w jednym z domów przy alei Niepodległości. Album przeleżał u nas w kartonie 30 lat, trafiłam na niego niedawno podczas porządków – opowiada pani Katarzyna. – Niebieskie lniane płótno niemal całkiem wyblakło, ale na zdjęciach czas się zatrzymał, są wciąż czytelne. Niestety, nie ma tam żadnych zapisków, kilka kartek jest pustych. Pozostają tylko domysły.

Katarzyna i Andrzej Łyszkiewiczowie uznali, że ta pamiątka powinna trafić do obecnych gospodarzy. – To piękna rzecz, niech cieszy też innych. A może nawet ktoś rozpozna te fotografie? – mówi pani Katarzyna. Przyznaje, że bywa regularnie na Festiwalu Bachowskim, a niedawno po chrzcie wnuczki zaprosiła do kościoła swoich gości na oprowadzanie wraz z zamówionym koncertem. – Jestem oczarowana tym miejscem i doceniam ogrom pracy, jaką gospodarze od lat wkładają w jego renowację. Obserwuję plac Pokoju od lat, bo pracowałam kiedyś w szkole naprzeciw, więc zauważam wszystkie zmiany, jakie tam zachodzą – dodaje.

Album przekazany przez państwa Łyszkiewiczów jest już w archiwum Dolnośląskiego Instytutu Ewangelickiego na placu Pokoju.

– To taka bezpieczna przystań dla artefaktów z przeszłości, które odnajdują się po latach. Jestem wdzięczna darczyńcom za zaufanie, jakie nam okazali. Album ślubny to coś nowego w naszych zbiorach, być może będzie inspiracją przy kolejnych projektach edukacyjnych – mówi Bożena Pytel z parafii ewangelicko-augsburskiej w Świdnicy.

Jeśli ktoś z Państwa wie cokolwiek o zamieszczonych zdjęciach, prosimy o kontakt: kosciol@kosciolpokoju.pl

Print your tickets