Jak nowonarodzeni

19 kwietnia o g.10 ponownie zapraszamy przed monitory. Pierwsza niedziela po Wielkanocy to w kalendarzu kościelnym niedziela Quasimodogeniti – „jak nowonarodzone niemowlęta”. Znana jest także pod nazwą „białej niedzieli”, ponieważ tego dnia udzielano sakramentu Chrztu Świętego.


Do obu nazw nawiązują niedzielne teksty: jak dzieci potrzebują mleka matki, aby się wzmocnić, tak ochrzczeni chrześcijanie potrzebują źródła nadziei, siły i pociechy.

– Fragment Księgi Izajasza, do którego będę się odnosił, to właściwie recepta na pocieszenie. Takie okno, przez które światło wpada do ciemnej sali. Prorok znany jest ze swojego oddziaływania w czasach niezwykłych. Jest bardzo celny i trafia do samego środka duszy. W Wielki Piątek niezapomniany jest jego opis udręczonego Sługi Pańskiego. Jakim słowem przemówi tym razem? Zapraszam w niedzielę… Chciałbym, aby jego słowa były pokrzepieniem w tym trudnym okresie, jakiego wszyscy teraz doświadczamy. Możemy wyjść z niego na tarczy lub z tarczą.

Jako zalęknieni i bliscy depresji albo jak nowonarodzone niemowlęta – mówi ks. Paweł Meler, który przygotował najbliższe nabożeństwo w Kościele Pokoju. Podobnie jak wcześniejsze, będzie ono miało multimedialną oprawę.

– Staramy się dostosować do nowych czasów – dodaje ks. Meler. Przyznaje, że to dla niego wciąż nowe i niełatwe uczucie mówić do pustych ławek, mimo że ma świadomość, że internauci uczestniczą w nabożeństwie.

Wersja online przyjęła się już wśród parafian i sympatyków, mimo że nie zastąpi spotkania w rzeczywistym świecie. Po nabożeństwie wielkanocnym dostaliśmy kolejne ciepłe słowa, za które dziękujemy:
„Drogi Księże. Bardzo dziękujemy za dzisiejsze nabożeństwo online. Z tygodnia na tydzień są one coraz lepsze, choć nigdy nie będą tym czym jest normalne nabożeństwo w kościele. Ale to dobrze, atmosfera nabożeństwa w kościele jest jedyną w swoim rodzaju i nie zastąpi jej żadna, nawet najlepsza technologia. Jeszcze raz dziękuję i życzę zdrowia”.
„Drodzy Księża. Dziękuję za kolejne, wspaniale zrobione nabożeństwo. Takich wirtualnych świąt jeszcze nie mieliśmy. Życzę nam wszystkim aby sytuacja jak najszybciej wróciła do normalności. Wesołych Świąt!”
„Drogi Księże dziękuję za piękną realizację dzisiejszego nabożeństwa! Spokojnego dnia. Pozdrawiam serdecznie”.

Print your tickets