Wielkie organy, małe utwory

„Muzyczna miniatura na wielkie organy” to nowy cykl w Kościele Pokoju: w każdy piątek o g.18.30 zapraszamy Państwa do wysłuchania online kilkuminutowego koncertu.

– Chcemy pokazać, że chociaż Kościół Pokoju jest zamknięty, co jest olbrzymią stratą dla parafian, turystów i melomanów, to jednak nadal prowadzimy tu działania artystyczne – mówi dr Maciej Bator, pomysłodawca i wykonawca cyklu.

W minionym tygodniu zaprezentował „A la Saltarelle” Sigfrida Karg-Elerta, w transkrypcji Zuzanny Bator. W piątek 8 maja usłyszymy kolejną miniaturę tego kompozytora, „Jeux d’enfants czyli „zabawy dzieci”; utwór zawierający kontrasty podobne do tych, jakie można dostrzec podczas zabaw dzieci: radosne gry i krótkie kłótnie.

– Miniatura może być prosta, ale także skomplikowana, wirtuozowska. Chciałbym poprzez tę formę przedstawić możliwości i różnorodność wielkich organów. Granie na tym instrumencie jest dla mnie zawsze intensywnym przeżyciem – mów kantor Kościoła Pokoju.

W każdy piątek nie tylko usłyszymy organy, ale, dzięki kamerze, zobaczymy też, jak wygląda ich „obsługa”. Cykl będzie także prezentacją innych naszych instrumentów: dr Bator zagra również na małych organach, na karylionie oraz na fisharmonii z Hali Chrztów, która przed stu laty była remontowana przez firmę Schlag i Synowie.

– Christian Schlag, który wcześniej stroił pianina, w 1834 roku dostał zlecenie na reparację wielkich organów w Kościele Pokoju. To z tego powodu przeniósł się do Świdnicy, gdzie zaczęła się jego kariera. Zbudował tu fabrykę organów znaną na całym świecie. Jego instrumenty są cenione również współcześnie; wielu organistów na nich gra; mówią o tych instrumentach „mój Schlag”. Wszystkie te instrumenty wyjechały ze Świdnicy – opowiada Maciej Bator; wspólnie z żoną Zuzanną od kilku lat prowadzą Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga. W naszym nowym cyklu także chcemy przypomnieć tę postać – symfoniczne organy Kościoła Pokoju to opus magnum mistrza Schlaga. Zapraszamy w piątki!

Print your tickets