Film z pomocą

„To cholernie piękny kościół!”, miał wykrzyknąć cesarz Wilhelm II wchodząc w 1906 roku do Kościoła Pokoju. Zachwyciła go niepowtarzalna atmosfera, bogate wnętrze i historia, o której opowiada film Agnieszki Machnickiej-Śnieżek i Tomasza Śnieżka.

Dokument pełen ciekawostek to produkcja przygotowana skromnymi domowymi środkami, ale pełna zaangażowania. Państwo Śnieżkowie, właściciele biura podróży „Śnieżka” z Poznania, włączyli się tym pomysłem w akcję ratowania Kościoła Pokoju, który znalazł się w wyjątkowo trudnym położeniu z powodu wstrzymania ruchu turystycznego i braku miejskiej dotacji na konserwację.

– To amatorski filmik, ale zrobiony z potrzeby serca. Chciałbym, aby zainspirował widzów do pomocy i do odwiedzin tego niezwykłego miejsca, kiedy tylko będzie to możliwe – mówi Tomasz Śnieżek.

Jego biuro nie może teraz działać, więc zaprasza gości na wycieczki online, w cyklu „Znane i nieznane”. Siódmy odcinek poświęcił Kościołowi Pokoju, z którym jest związany także prywatnie, jako parafianin i w którym brał ślub.

– Często przyjeżdżam tu z wycieczkami i zawsze reakcje są pełne zachwytu i niedowierzania. Bywa, przy mniejszych grupach, że kładziemy się na podłodze, na skrzyżowaniu naw i z tej perspektywy oglądamy malowidła gęsto pokrywające strop – opowiada przewodnik.

Kto nie miał jeszcze okazji zwiedzania Kościoła Pokoju z panem Tomaszem, może to zrobić poprzez jego film. To okazja, żeby dowiedzieć się, skąd wziął się tutaj biały słoń, gdzie ukrywali się szpiedzy i gdzie utknęły kule armatnie. Zapraszamy do obejrzenia i serdecznie dziękujemy za pomoc.

Opublikowany przez Śnieżka – podróże małe i duże Czwartek, 7 maja 2020

Print your tickets