Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga

To będzie wyjątkowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga: piąta, jubileuszowa i pierwsza, która będzie rozgrywać się jednocześnie online i na żywo, w Kościele Pokoju.

Festiwal nosi imię założyciela świdnickiej wytwórni Schlag&Söhne, która budowała wysokiej jakości organy piszczałkowe. Do lat 20. XX wieku kilka pokoleń organmistrzów stworzyło organy, które wysyłano na cały świat: do dziś blisko 700 świdnickich instrumentów nadal jest użytkowanych na kilku kontynentach, m.in. w Meksyku i RPA.

– Nazwisko Schlag rozpoznawalne wśród organistów na świecie jest wciąż mało znane przez samych świdniczan. Mamy nadzieję, że nasze koncerty będą miały także walor edukacyjny – mówi Zuzanna Bator, organistka i prezes Fundacji Dobrej Muzyki, która przygotowuje ten największy festiwal organowy w rejonie świdnickim i wałbrzyskim.

Od 3 do 17 lipca usłyszymy muzykę organową i kameralną XIX-XXI wieku. Wszystkie koncerty zostaną zagrane na stuletnich, symfonicznych organach piszczałkowych firmy Schlag&Söhne w Kościele Pokoju w Świdnicy.
– Zależy nam na tym, żeby pokazać możliwości tego fascynującego instrumentu – mówi dr Maciej Bator, dyrektor artystyczny festiwalu, który 4 lipca w południe poprowadzi także spacer historyczny „Szlakiem Schlaga” po Świdnicy.

– To od Kościoła Pokoju zaczął się związek Christiana Schlaga ze Świdnicą. Jego reparacja wielkich organów przyczyniła się do decyzji o opuszczeniu Jawora i przeniesieniu się do Świdnicy. Na cmentarzu w pobliżu Kościoła Pokoju pochowana jest znaczna część rodziny Schlagów. Jednak grób założyciela świdnickiej firmy organowej pozostaje nieznany. Organizatorzy zapraszają także na wirtualne spotkanie z cyklu Muzyczne Foyer, z Thomasem Corneliusem.

– Ten kompozytor, organista i dyrygent jest jednym z najbardziej wszechstronnych muzyków swojego pokolenia, związanym z Elbphilharmonie w Hamburgu. Jest rozchwytywany i tylko dzięki pandemii, która ograniczyła jego plany, udało nam się ściągnąć go do Świdnicy – dodaje Zuzanna Bator.

Z uwagi na wciąż niepewną sytuację epidemiczną festiwal będzie także transmitowany na żywo na Facebooku. Oglądanie live-streamingu będzie publicznie dostępne, ale możliwe wyłącznie w czasie rzeczywistym. Wirtualny i realny udział we wszystkich wydarzeniach będzie bezpłatny. Liczba osób na koncertach będzie ograniczona zgodnie z przepisami obowiązującymi w lipcu 2020. Festiwal organizują Fundacja Dobrej Muzyki i Kościół Pokoju, przy wsparciu Gminy Miasta Świdnica.

Program:
3 lipca, g.18.30, inauguracja: Zuzanna i Maciej Batorowie – organy, w programie: Böhm, Rheinberger, Grieg, Karg-Elert, Escaich, Bator.
10 lipca, g.18.30 Krzysztof Grzybowski (Białystok) – klarnet, Mateusz Rzewuski (Warszawa) – organy, w programie: Bach, Baermann, Bruch, Faure, Busoni, Vierne, Reger.
17 lipca, g. 18.30, koncert finałowy: Thomas Cornelius (Hamburg) – organy, w programie: Bach, Wagner, Dvorak, Rachmaninoff, Cornelius.
Szczegóły: https://fundacjadobrejmuzyki.pl/

Print your tickets