Sensacje z placu Pokoju

Przytłumione światło, mroczna muzyka, niedostępne opustoszałe zakamarki, napięcie rośnie wraz ze zbliżającymi się krokami…

– Kościół Pokoju i jego otoczenie to zestaw niesamowitych ujęć, które doskonale nadają się do fabuły sensacyjnej – uważa Maciej Bator. Kantor Kościoła Pokoju tym razem występuje w nowej roli śledczego, który prezentuje tajemnice luterańskiej enklawy w Świdnicy. Przyznaje, że zainspirowały go „Sensacje XX wieku” Bogusława Wołoszańskiego: sięgnął po podobną stylistykę, monologujący komentarz, ten sam znany motyw muzyczny z utworu Josepha Irvinga „State’s evidence”. Tylko zamiast do alianckich schronów i nazistowskich kwater zaglądamy na 360-letnie poddasze świątyni, wchodzimy po schodach do 300-letniej dzwonnicy…

– Będę starał się regularnie eksplorować mniej znane miejsca, niedostępne postronnym. Być może kolejnym tematem będzie nieczynny zegar na kościelnym strychu. Nie chciałabym jednak zdradzać za wiele – mówi pomysłodawca dwu-czterominutowych filmików, które sam wymyślił i sam nagrywa z pomocą telefonu i cyfrowego rejestratora dźwięku. Odcinki kończą się planszą „Ratujmy Kościół Pokoju”, która przypomina o akcji na portalu Zrzutka.pl.

Od kilku tygodni zbieramy tam środki na renowację naszej świątyni. – To mój wkład w promocję kościoła, który pilnie potrzebuje teraz wsparcia – mówi muzyk. Służą temu także jego inne autorskie cykle. W każdy piątek o g. 18.30 zaprasza na „Muzyczne miniatury na wielkich organach”, w formie kilkuminutowych koncertów online. Usłyszeliśmy dotąd kompozycje Sigfrida Karg-Elerta, a grze towarzyszyły opowieści o muzyce i o fascynujących organach Schlaga. Natomiast podczas „Koncertowych sobót w Kościele Pokoju”, w samo południe możemy na żywo usłyszeć, jak Maciej Bator gra wspólnie z siedmioletnim Bernardem i pięcioletnim Leonardem. Ojciec i synowie dialogują na dużych i małych organach.

– Ta stereofonia organowa zwykle zaskakuje słuchaczy – mówi Maciej Bator. Do grona koncertujących dołączył także jego uczeń: 15-letni Tymoteusz Jaśków grał ostatnio na fisharmonii w Hali Chrztów i na organach ołtarzowych.

Zapraszamy do śledzenia filmów i koncertów i zachęcamy do wsparcia Kościoła Pokoju na Zrzutka.pl. Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy!

Print your tickets