Kościół w odcinkach

Jak zbudowano Kościół Pokoju? Skąd pochodzi jego nazwa? Jakiego wyczynu dokonał Christian Czepko? To wakacyjny miniserial; przez cały lipiec i sierpień, co tydzień Katarzyna Czaykowska i Arkadiusz Zygmunt będą oprowadzać po naszym zabytku.

Opowiedzą o chrzcielnicy, ołtarzu, ambonie, loży Hochbergów, emporach… Zawsze z muzyką Bacha w tle. Całość składa się z 10 kilkuminutowych odcinków wyreżyserowanych przez Annę Perz. – Dzielimy się tym, co potrafimy najlepiej: opowieściami o tym niezwykłym miejscu – mówią pomysłodawcy. Oboje są przewodnikami turystycznymi z Gdańska.

– Jestem miłośniczką ceglanego gotyku, Kościół Pokoju to jedyny barok, który uwielbiam – mówi pani Katarzyna.

– Liczymy, że filmiki zachęcą internautów do odwiedzenia tego absolutne wyjątkowego obiektu oraz do wsparcia jego renowacji – dodaje Arkadiusz Zygmunt, którzy jest także prawnikiem i zainicjował zbiórkę na portalu Zrzutka.pl.

– Z powodu pandemii ruch turystyczny na placu Pokoju niemal zamarł, mam poczucie, jakbyśmy startowali zupełnie od początku, jak przed 30 laty, kiedy zostaliśmy opiekunami tego miejsca. Dodatkowo dotacja obiecana przez Urząd Miasta została zmniejszona. Stawia to pod znakiem zapytania wielki projekt konserwacji całej północnej ściany, który trwa od trzech lat i musi zakończyć się w tym roku – mówi Bożena Pytel z parafii ewangelicko-augsburskiej w Świdnicy.

Zachęcamy do wsparcia i do zwiedzania Kościoła Pokoju na żywo i w internecie – filmiki można obejrzeć na FB i YouTube w każdy poniedziałek o g.10.

Print your tickets