Kościół Pokoju online

20 koncertów i 20 niedzielnych nabożeństw w internecie to nowy projekt parafii ewangelicko-augsburskiej Św. Trójcy w Świdnicy, możliwy dzięki wsparciu przez Narodowy Instytut Wolności.

Przypomnijmy, że z powodu pandemii od połowy kwietnia organizowaliśmy nabożeństwa i koncerty w pustym kościele poprzez internet. Docierały one do większej niż zwykle liczby osób, także za granicą. Otrzymaliśmy wówczas wiele ciepłych słów: „Księże biskupie, to nabożeństwo przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Cała forma transmisji, jak i treść rozważania idealnie wychodzą naprzeciw potrzebom ludzi w tym czasie”; „Proszę przyjąć serdeczne podziękowania za możliwość obejrzenia transmisji nabożeństwa w internecie. Nie należę do parafii ani nawet do kościoła luterańskiego, ale duchowo bardzo mi blisko do niego”;„Miałem w ten weekend być w Świdnicy i chciałem przyjść na nabożeństwo. Niestety, z powodu wprowadzonych restrykcji zostałem w Dublinie. Dzięki tej transmisji mogłem poczuć cząstkę domu tutaj, tak daleko!”.

Zmiany przepisów umożliwiły w połowie maja ponowne otwarcie Kościoła Pokoju, przy zachowaniu stosownych wymogów sanitarnych. Powrócili parafianie, turyści, melomani, jednak jest ich znacznie mniej niż przed wybuchem epidemii. Niektórzy nie mogą uczestniczyć w liturgii i koncertach z powodu wieku, stanu zdrowia, obaw związanych z wciąż trwającą epidemią czy konieczności przebywania na kwarantannie. Dla tych osób transmisje online są często jedynym kontaktem z życiem religijnym parafii. Ze względu na ważną rolę muzyki w liturgii i życiu luteran, wsparciem duchowym dla parafian są również transmitowane online koncerty muzyki religijnej i klasycznej.

– Zdajemy sobie sprawę, że najbardziej nowoczesne technologie nie zastąpią bezpośredniego bycia razem. Jednak powrót do zachowań społecznych sprzed epidemii będzie rozciągnięty w czasie, dlatego utrzymanie aktywności w internecie jest wciąż potrzebne – uważa Bożena Pytel z parafii ewangelicko-augsburskiej w Świdnicy.

Internetowe nabożeństwa i koncerty będą transmitowane online latem i jesienią, aż do października.
Bieżące informacje będziemy podawać na FB Kościoła Pokoju. Zapraszamy do subskrypcji kanały Kościoła Pokoju na YouTube  i do oglądania.

Print your tickets