Kwadranse z muzyką

– Pokazujemy całe spektrum muzyki organowej: dawną, współczesną, transkrypcje, utwory Bacha, Surzyńskiego, Boellmanna i wielu innych kompozytorów, również dziwne dzieła anonimowe.

Chodzi nie tyle o jednolity program, ile o pokazanie możliwości tego fascynującego instrumentu, jakim są duże organy Kościoła Pokoju – Maciej Bator zapowiada 20 koncertów online, które będą emitowane od września do połowy października. Każdy trwa kwadrans, z czego dwie trzecie wypełnia muzyka poprzedzona wstępem. Kantor opowie o utworze, o kompozytorze, o organach Kościoła Pokoju, a także o swojej interpretacji.

 

– Czasem słuchacze pytają mnie, dlaczego zagrałem to tak, a nie inaczej. Każdy głos organów, subtelny albo mocny, pewny, ma inną funkcję, brzmienie, przywołuje inne skojarzenia – wyjaśnia dr Bator.

Koncerty wypełnią fragmenty różnych dzieł lub jeden utwór; zagrane nie tylko na dużych organach – wykorzystane zostaną także małe organy ołtarzowe oraz kurant. Interesująco zapowiada się przedstawienie pieśni kościelnych: „Jezu Drogi myśmy tu”, „Ku nam się zwrócić Jezu chciej” oraz „Dziękujmy Bogu wraz” w trzech odsłonach: liturgicznej, tak jak na nabożeństwach, w improwizacji na kurancie oraz w wersji kompozytora. Większość koncertów zagra Maciej Bator; do wykonania czterech utworów zaprosił Zuzannę Bator. Cykl 20 jesiennych koncertów to część projektu „Kościół Pokoju online” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności. Dzięki niemu są już emitowane kolejne z 20 niedzielnych nabożeństw; projekt obejmuje także zakup sprzętu do rejestracji.

– Epidemia pokazała nam, jak ważne jest podtrzymanie więzi również poprzez internet. W tym niepewnym czasie spotkania online powalają dotrzeć do osób, które ze względu na stan zdrowia lub odległość nie mogą być z nami bezpośrednio – mówi Bożena Pytel z parafii ewangelicko-augsburskiej w Świdnicy. Zapraszamy do udziału w liturgii i w koncertach poprzez Facebook i YouTube.

Print your tickets