Komu bije dzwon?

Nasza parafia włączyła się w Światowy Strajk Klimatyczny zaplanowany na 25 września – tego dnia dzwony na placu Pokoju wybiły za pięć dwunasta. Ta symboliczna godzina przypomina, jak niewiele czasu zostało nam, aby bardziej zdecydowanie zaangażować się w ochronę klimatu i wymóc na decydentach konkretne decyzje.

Akcja nawiązuje do „Fridays for Future” (Młodzieżowego Strajku Klimatycznego), największego światowego protestu z września 2019 r., do którego przyłączyło się wówczas 80 organizacji kościelnych, również kościoły luterańskie. Rok po tamtym wydarzeniu Ekumeniczna Sieć Współpracy na Rzecz Sprawiedliwości Klimatycznej ponownie zachęca do akcji na rzecz sprawiedliwości klimatycznej. Kościoły na całym świecie nawołują do zmiany w myśleniu i działaniu; zwłaszcza teraz, kiedy do kryzysu klimatycznego dołączył kryzys pandemiczny. Polecamy bezpłatne webinaria, które będą dostępne od 25 września do 1 października.

Czym jest dobre życie? Czego kryzys może nas nauczyć? Czym jest pielgrzymowanie dla klimatu? Czy grozi nam wiosna bez ptaków? Jaki są granice planety? Na czym polega zrównoważone rolnictwo? Czy konieczne są zmiany stylu życia i konsumpcji? To niektóre z sesji, które poprowadzą specjaliści i dziennikarze.

Szczegóły: https://pielgrzymkadlaklimatu.pl/pielgrzymka/wirtualna-pielgrzymka-2020/webinaria/

Webinaria są organizowane w ramach 1. Wirtualnej Pielgrzymki Ekumenicznej dla Sprawiedliwości Klimatycznej, która we wrześniu zainicjowała także akcję „Buty”. Każdy, kto chce zademonstrować poparcie dla idei sprawiedliwości klimatycznej, może zrobić zdjęcie swoich butów, podać kod i nazwę swojej miejscowości i przesłać na adres buty@pre.pl. Do zdjęcia można dołączyć oświadczenie na temat sprawiedliwości klimatycznej (tekst lub wideo).

Zdjęcia i oświadczenia będą publikowane na stronach internetowych i w mediach społecznościowych pielgrzymki. Webinaria i akcja „Buty” w tym roku, ze względu na pandemię, zastępują tradycyjne pielgrzymki, których uczestnicy demonstrują poparcie dla działań na rzecz ochrony środowiska. Więcej: https://ekumenia.pl/aktualnosc/dolacz-do-akcji-buty/

Print your tickets