Zapraszamy na licytację

Kama Karst, świdnicka malarka przekazała na licytację obraz przedstawiający Kościół Pokoju.

– Świdnica to moje miasto: tutaj się urodziłam, tu wróciłam po studiach, ze względu na sentyment, ale także bogate życie kulturalne i atmosferę miasta. Jednym z tych kulturotwórczych i bardzo inspirujących miejsc jest Kościół Pokoju wraz z otoczeniem – opowiada artystka. Przyznaje, że plac Pokoju jest zakorzeniony w jej pamięci i wyobraźni od dziecka: tato przyprowadzał ją na spacery, gdy była kilkulatką i opowiadał o historii.

– Wtedy, w latach 70. wydawało mi się, że jestem w tajemniczym, zarośniętym ogrodzie pełnym epitafiów. Choć może stosowniej byłoby powiedzieć, że na ziemi niczyjej, bo tak osobny i zapomniany był ten teren.

Kama Karst przyznaje, że wracała tam wielokrotnie – jako licealistka studentka, dorosła kobieta – żeby wyciszyć się, chłonąć atmosferę, szkicować. A także obserwować zmiany. – Od lat z podziwem patrzę, jak plac pięknieje, jak jest zarządzany i jak gospodarze otwierają go dla wszystkich, bez względu na wyznanie. Mam też świadomość, jak wiele jest jeszcze do zrobienia i jak olbrzymich środków wymaga ratowanie zabytku tej klasy. Chciałabym, żeby ten obraz był moją cegiełką do konserwacji. Być może uda mi się uzmysłowić innym, że każdy może się przyłożyć do tego, żeby zachować ten obiekt dla kolejnych pokoleń.

„Kościół Pokoju nocą” to obraz wykonany w technice gwasz, o wymiarach 27 cm x 37 (z ramką 42cm x 52 cm). Przedstawia kościół od strony Hali Chrztów, po zmroku, w wieczornym świetle. – Te półcienie i niedopowiedzenia są próbą oddania magii tego niezwykłego zabytku, tego co, duchowe i niematerialne – dodaje malarka. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu uzyskała dyplom z wyróżnieniem z grafiki artystycznej oraz z projektowania graficznego (u prof. Jana Jaromira Aleksiuna). Należy do Związku Artystów Plastyków. Ma na koncie dziesiątki wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce, Włoszech, Czechach, Niemczech, Japonii.

Obraz „Kościół Pokoju nocą”, którego cena wywoławcza wynosi 200 złotych, można kupić licytując w komentarzach na facebooku, link – https://www.facebook.com/KosciolPokojuPL

Licytacja rozpocznie się w środę (09.12.2020) i potrwa tydzień do środy 16 grudnia 2020 r. Dochód ze sprzedaży obrazu zasili projekt konserwacji Kościoła Pokoju. Zapraszamy!

Print your tickets